Türk Yurdu Çınarı

Aralık 2013 - Yıl 102 - Sayı 316

        Türk Yurdu bir fikir dergisi ve bir okul olmanın yanı sıra bir gelenektir. Gelenekler yıllar içinde tecrübelerin birikimiyle zihinlerden süzülerek şekillenir. Bu süreçte gelenek yenileşme için de sağlam bir zemin sunar. Gelenek üzerinden yenileşme yeni bilgiler, yeni fikirler ve karşılaşılan yeni durumlara verilen cevaplar ile bir ağacın filiz vermesi gibidir. Eğer filiz veremezse bir ağaç kurumaya ve çürümeye başlar. Bu bakımdan Türk Yurdu ülkemizde Türkçülük fikir akımının taze filizlerinin yeşerdiği bir çınar gibidir. Bu çınarın kökleri çok derin ve sağlamdır. Bu sayı ile geçmişten bugüne 102 yılda 677. sayı elinize ulaşmış durumdadır. Bu sayıların her birinde çok değerli yazılar yer almıştır ve bundan sonra almaya devam edecektir.

         

        Aralık sayımız yine gündem analizleri ile başlamaktadır. Türkiye’de gündem her daim sıcak gelişmelere sahne olmaktadır. Bu sıcak gelişmelerin gündelik yansımaları çoğu zaman aldatıcı görüntüler vermektedir. Türk Yurdu yazarları bu görüntülerin arka planında yer alan gerçeklikleri sizlere sunmaya çalışmaktadır. Aydınlar için asıl olan hakikattir. Aydınların ortaya koyduğu hakikate uygun doğru bilgiler, doğru düşünmemizi ve doğru bir bakış açısı kurmamızı sağlayacaktır. Maalesef kamuoyunu etkisi altına alan medya araçlarını elinde bulunduran zümre bu hassasiyetten çok uzak görünmektedir. Bu sebepten yalan yanlış bilgilerle zihinler karıştırılmakta ve hakikatlere aykırı pek çok kirli bilgi propaganda edilmektedir. En son gündemi meşgul eden konulardan birisi “Kürdistan” tartışmasıdır. Bölücü teröristlerin yıllardan beri kan dökmek için bahane olarak kullandıkları “hayali ülke” tasavvurlarını memleketin yöneticileri ve köşe yazarları yanlış içerikle kullanmaktadırlar. Doğrusu ancak konuyu iyi bilen bilim insanları tarafından ortaya konan bilgilerden öğrenilir ve kavram buna göre kullanılır. Mesela bu sayımızda genel başkanımız Prof. Dr. Mehmet öz’ün bir tarihçi olarak kaleme aldığı makale gerçekleri gözler önüne sermektedir. Benzer şekilde günübirlik tartışmaların yüzeysel anlamsızlığı karşısında yazılan analizleri DÜŞÜNCELER bölümünde bulabilirsiniz.

         

        Dergi sayfaları okuyucunun farklı alanlardaki bilgi ihtiyaçlarını gidermeye ve alanında büyük emeklerle bilimsel çalışma yapan hocalarımızın eserlerini yansıtmaya bir zemin oluşturmaktadır. Bunu bölümler halinde ilginize sunmaya özen gösteriyoruz. Türk Yurdu akademik çalışmaların yayınlanabildiği bir hakemli dergi olmanın yanı sıra kültür hayatımızdaki gelişmeleri de okuyucusuna sunmayı bir görev olarak kabul etmektedir. Bu bakımdan 2014 yılı itibariyle Türk Yurdu sayfalarına kültürümüzün yüz akı diyebileceğimiz bütün çalışmaları taşımak istiyoruz. Siz değerli okuyucularımızdan ve yazarlarımızdan bu konuda öneriler ve katkılar bekliyoruz. Her zaman belirttiğimiz gibi Türk Yurdu yazarları ve okuyucularıyla bir aile gibidir. Bu ailenin yüreği millet sevgisiyle çarpar. Milleti için çalışmayı, milleti için endişelenmeyi, milleti için hayal etmeyi bir hayat felsefesi haline getirmiş Türk Yurdu ailesinin bir ferdi olmak bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalığı elde etmek zor olmasa gerek.

         

        Daha nice yeni sayılarda buluşmak ümidiyle sağlıcakla kalın…

         

         


Türk Yurdu Aralık 2013
Türk Yurdu Aralık 2013
Aralık 2013 - Yıl 102 - Sayı 316

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele