İpek Yolu Bilgi Şöleni ve Kervansaray Yolu Gezisi Yapıldı

Kasım 2013 - Yıl 102 - Sayı 315

        İpek Yolu Bilgi Şöleni ve Kervansaray Yolu Gezisi Yapıldı

         

         

        Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen Uluslararası "İpek Yolunda Türk Dünyası Ortak Kültür Mirası" Bilgi Şöleni, "3 Ekim Dünya Türk Günü Kutlaması" kapsamında yapıldı. Bilgi Şöleni, özellikle Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin kurulmasına dair Nahçıvan Anlaşması’nın imzalandığı 3 Ekim 2009 tarihine atfen 3 Ekim günü başladı. Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirve Toplantısı (16 Eylül 2010 – İstanbul) kararları uyarınca, söz konusu Anlaşma’nın imza tarihinin yıldönümü, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü olarak kabul edildi. “Türk Birliği” için önemli bir adım olan bu günü Türk Ocakları bilgi şölenleriyle kutlamaya başladı.

         

        İpek Yolu Bilgi Şöleni iki kısımdan oluştu. Birinci kısım, 3-4 Ekim 2013 tarihlerinde Ankara’da Ramada Plaza Otel’de açılış toplantısı ve bilimsel bildirilerin sunumu ile gerçekleşti. İkinci kısım ise İpek Yolu’nda, Türk Dünyası’nın Anadolu topraklarındaki en çarpıcı somut eserlerinin yer aldığı Kayseri – Konya Kervansaray Yolu inceleme gezisi oldu.

         

        Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün açış konuşmasını yaptığı toplantıya Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Türk Keneşi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil Akıncı, Yardımcısı Prof. Dr. Darhan Kydrali, Türksoy Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Fırat Purtaş, Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Osman Horata, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığını temsilen Prof. Dr. Nizamettin Kazancı, Merkezi Semerkant’da bulunan UNESCO Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şahin Mustafayev, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığını temsilen İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Akif Büyükergene katıldılar. Türk Ocakları camiasının duayen isimleri Nuri Gürgür ve İdris Yamantürk’ün de aralarında bulunduğu seçkin bir topluluğun katılımıyla başlayan Bilgi Şöleni protokol konuşmalarıyla devam etti.

         

        Protokol konuşmalarının ardından geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz merhum Servet Somuncuoğlu ile NTV’de yayımlanan ‘Türklerin İzinde’ belgeselinin yapımcısı Ahmet Yeşiltepe’nin ödülleri takdim edildi. Sinevizyon gösterisinin ardından, bu bilgi şöleninin kervansaray gezisi bölümünü belgesel olarak çekmeyi planladığımız, ancak ömrü vefa etmediğinden bu projesini gerçekleştiremeyen Servet Somuncuoğlu’nun plaketini kardeşi Zafer Somuncuoğlu’na Türk Keneşi Genel Sekreteri Halil Akıncı verdi. Ahmet Yeşiltepe’nin ödülü ise Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen tarafından takdim edildi.

         

        Cumhurbaşkanlığı’nın manevi himayelerinde, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu’nun maddi desteği ile düzenlenen Programın medya sponsorluğunu TRT Genel Müdürlüğü üstlendi. Açılış esnasında TRT Avaz kanalı canlı yayın yaptı. Katılımcılarla röportajlar yapıldı. Programın sunuculuğunu TRT Avaz adına Yrd. Doç. Dr. Ahmet Şimşek yaptı.

         

        Açılış Oturumu “Dünya Kültür Mirası Olarak İpek Yolu” başlığı ile Nuri Gürgür beyin oturum başkanlığında yapıldı. Prof. Dr. Ahmet Taşağıl “Kadim Türkler ve İpek Yolu'nun Tarihî Gelişimi”; Yrd. Doç. Dr. Bülent Aksoy “İpek Yolu'nun Coğrafi Güzergâhı”; Doç. Dr. Erkin Ekrem “İpek Yolu'nda XVI. Yüzyıla Kadar Ekonomi ve Ticaret”; Prof. Dr. Şahin Mustafayev “Orta Asya'da İpek Yolu Kültür Mirası ve UNESCO'nun İpek Yolu Projesi” konulu bildirilerini sundu.

         

        Bilgi Şöleni 3 Ekim Perşembe günü öğleden sonra ve 4 Ekim Cuma günü 2 salonda devam etti. Toplam 14 oturumda yapılan sunumlarda ele alınan başlıca konular şöyle sıralanabilir: İpek Yolunda Türkler, İpek Yolu'nda Türk Kültürünün İzleri, İpek Yolu'nda Kültür Unsurlarının Yolculuğu, İpek Yolu'nda Yayılan Din ve İnanç Sistemleri, Günümüzün İpek Yolu'na Jeopolitik ve Jeoekonomik Bakış, İpek Yolu'nda Arkeolojik Kültür İzleri, İpek Yolu'nda Kültürel Gelişim, İpek Yolu'nda Yükselen Güçler, İpek Yolu'nda Gelişen Mimari ve Süsleme Sanatı, İpek Yolu'nda Gelişen Müzik Kültürü.

         

        Projenin bir parçası olarak “İpek Yolunda Anadolu Kervansarayları Gezisi” 5-6 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleşti. Gezi için Vakıflar Genel Müdürlüğü bir tanıtım kitapçığı hazırladı. Katılımcılara bu kitapçık bir rehber olarak dağıtıldı. Kitabı hazırlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü personeli uzman sanat tarihçi/arkeolog Ali Kılcı, gezi heyetine rehberlik yaptı. Gezinin ilk durağı XIII. yüzyılın bir astronomi merkezi olan Cacabey Medresesi oldu. İkinci hedef Kayseri Bünyan ilçesindeki Karatay Kervansaray’ı ve Kayseri merkezdeki Gevher Nesibe Tıp Medresesi, Hunat Hatun Medresesi oldu. Gezinin Kayseri bölümünde Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yaptı. Kayseri Valisi Orhan Düzgün heyeti ziyaret etti.

         

        Gezinin en çarpıcı kısmı Nevşehir Saruhan Kervansarayı oldu. Burada Nevşehir Şubesi yöneticileri ev sahipliği yaptı. Akşam saat 21.00’de kervansarayın kapalı bölümünde sunulan Sema Töreni ve çıkışta iç avlu duvarına yansıtılan sinevizyon, gezinin mistik ve kültürel havasını yükseltti. 6 Ekim sabahı Aksaray Şubesi yöneticileri, heyeti ziyaret etti ve Sultanhanı gezisi ile program devam etti. Aksaray Sultanhanı Anadolu’nun en büyük ve görkemli kervansarayı olarak herkesi büyüledi. Konya’ya doğru hareket edildiğinde yol üzerinde Obruk Han ve Zazadin Kervansarayı’na uğrandı. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Akyokuş Tesislerinde yemekli olarak kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya gezi heyeti yanı sıra; Konya ve Kayseri Vakıflar Bölge Müdürleri, Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Dairesi yetkilileri, Türk Ocakları Konya Şubesi Başkanı ve yardımcısı katıldı. Heyet Mevlana Türbesini ziyaret ettikten sonra Ankara’ya dönüş yapıldı.

         

        

         


Türk Yurdu Kasım 2013
Türk Yurdu Kasım 2013
Kasım 2013 - Yıl 102 - Sayı 315

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele