Türk Yurdu Türk Milleti İçin Hakikatin Peşindedir

Ocak 2015 - Yıl 104 - Sayı 329

        Yeni bir yıla daha başladık. Yeni yılda başta mensubu olduğumuz Türk milleti, İslam âlemi ve bütün insanlık için hayırlar diliyoruz. Biz insanlar, zamanı dilimlere bölüp adlandırıyor; coğrafyayı da sınırlarını çizerek anlamlandırıyoruz. Coğrafya üzerinde büyük bedeller ödeyerek kalıcı izler bırakan toplumlar karşımıza millet olarak çıkıyor. Aksi hâlde fertler, aileler, aşiretler ve kabilelerin küre üzerinde milletler seviyesinde mücadeleye girmeleri ve başarılı olmaları mümkün değil. Bunun test alanı dünya tarihi bize gösteriyor ki insanlar, coğrafya üzerinde birtakım ortak özelliklerinden kaynaklı olarak milletler hâlinde bütünleşmiş durumda. Türk milleti, bu milletlerden biridir. Biz de bu milletin mensubu olmanın şuuru içinde hayatımızı sürdürüyoruz. Aramızda bunun şuuruna varamamış millettaşlarımız bulunsa da bu şuurdakiler, dünyada olup bitenlerin farkında. Bir yılın muhasebesini bunun için uzun asırlar içinden yapıyoruz. Karşılaştığımız olaylar manzumesinin bir yıllık dilime sığmadığının farkındayız. Tarihin akışı içinde sağlam durmanın, ancak millet olma şuuru içinde davranmaktan geçtiğini biliyoruz.

         

        Türk Yurdu, yaşadığımız ve karşılaştığımız olaylara millet şuuru içinde bakabilen ve dünyayı Türklük hareket noktasından okuyabilen milliyetçi aydınların dergisidir. Milliyetçi aydınlar, kendi milletlerinin gözü, kulağı, aklı olurlar. Olayları doğru okumaya, doğru analiz etmeye ve doğru anlamlandırmaya özen gösterirler. Buradaki doğrunun hareket noktası tabii ki gerçekliktir, hakikattir. Bu gerçekliğin bilgisi bizim için doğrudur, bu doğru evrenseldir ve herkes için de geçerlidir. Bilim ve fikir sahibi olmanın birinci şartı budur ve bu bir temel ilkedir. Kişilere, çıkarlara veya tehlikelere göre doğrular değişmez. Doğrunun peşinde olmak ve kararlılıkla savunmak, ilim ve fikir namusudur. Milliyetçiliği kendisine düstur edinmiş bir aydın, fikirlerinde ve bilimsel çalışmalarında bu ilkeye ahlaki bir görev olarak uyar. Okuyucusu da bu tavrını bilir ve ona güvenerek hareket eder. Bu, aynı zamanda Türk Yurdu dergisinin 104 yıllık güven sırrıdır. Herkes bilir ki Türk Yurdu, Türk milleti için hakikatin peşindedir.

         

        Son yıllarda, bizi millet olarak doğrudan ilgilendiren tatsız gelişmeler yaşanıyor. PKK öncülüğündeki bölücü ayaklanma ve Türk devletini yönetenlerin bunlara karşı tavırları hepimizi endişeye sevk ediyor. Güneydoğu sınırımızın ötesinde Irak ve Suriye’de devam eden çatışma ve kargaşa ortamı bizi tehdit etmeye devam ediyor. Özelikle bölgedeki Türkmen kardeşlerimizin durumu içimizi her daim acıtıyor. Orada kalanlar da göç etmek zorunda kalanlar da perişan, çaresiz ve aynı zamanda kimsesiz. Bölgedeki çatışmaları ateşleyen ve körükleyen kabilecilik ve sapkın din algısıdır. Bir tarafta Şii ve Sünni bölünmüşlüğü diğer tarafta Vahabilik ve Selefilik kaynaklı yeni küresel oluşum olarak IŞİD yer alıyor. Arzın üzerinde Türk milletini üzen gelişmeler bunlarla sınırlı değil elbette; Doğu Türkistan ve Kırım, kanayan yaralarımız olarak her daim gündemimizde. Türk Yurdu olarak milletimizi ilgilendiren bütün problemlerle başa çıkmamız mümkün değil ama milliyetçi aydınların kaleminden, analizlerini sizlere sunmaya çalışıyoruz. Ocak sayımız da bu minval üzere hazırlandı. Bu sayımızda da sizlere çok değerli çalışmalar sunuyoruz.

         

        Yeni yılda bütün okuyucularımıza sağlık, huzur ve başarı diliyoruz. Yeni sayılarımızda buluşmak üzere hoş ve esen kalın. 


Türk Yurdu Ocak 2015
Türk Yurdu Ocak 2015
Ocak 2015 - Yıl 104 - Sayı 329

Basılı: 10 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele