Bedeli Şehit Kanlarıyla Ödenen Türk Vatanı

Ağustos 2014 - Yıl 103 - Sayı 324

        Ağustos ayı,tarihimizde “zaferler ayı” olarak yer etmiştir. Bu ünü, Anadolu’ya gelişimizin ilk yıllarında Bizans’ın başlattığı Haçlı Seferleri kapsamında düzenlediği saldırıyı, 26 Ağustos’ta Malazgirt’te zafere çeviren büyük komutan Sultan Alparslan başlattı. Üzerimize sürülen son Haçlı Seferi’nde vatan topraklarımızı işgal eden Yunan kuvvetlerine karşı bir başka büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk, 30 Ağustos’ta kazandığı zaferle bu ünü pekiştirdi. Bundan dolayıağustos ayının bizim kültürümüzde müstesna bir yeri vardır. Bu ayda, vatan üzerine yüreğimiz ve zihnimiz daha da hassaslaşır; Anadolu topraklarının nasıl vatanlaştırıldığını ve bu vatanın nasıl korunduğunu iyi öğrenmeye çalışırız. Kalbimiz bu vatan için bir kat daha fazla çarpar, heyecanlanırız. Kâh Sultan Alparslan’ın yanında hissederiz kâh dedelerimizin anlattığı Mustafa Kemal Paşa’nın ordusunda bir nefer gibi düşünürüz kendimizi.

         

        İstiklal Savaşı’nın son gazilerini yeni uğurladığımız şu günlerde, vatan için yine endişelerimiz arttı. Bu topraklarda Türk olmanın bedelini, tarihin her döneminde ödeyen bu millet, yine ağır bir sınavdan geçmektedir. Artık güce ve mertliğe dayalı meydan savaşları yok. Savaş gizli oyunlar ve hilelerle sürdürülüyor. Darbelerin ve tuzakların nerelerden geldiğini ancak bulmaca çözer gibi akıl ve bilgi yoluyla bulabiliyorsunuz. Yıllarca karşımıza Marksist bir bölücü örgüt çıkarıldı ve aklımızla alay edercesine ülkemiz üzerine oyunlar oynandı. Örgütün arkasında bazen Rusya’yı bazen Fransa’yı bazen Almanya’yı bazen de Amerika’yı gördük. Suriye uzun süre örgüte yataklık yaptı. Bugün ise Suriye başta olmak üzere Orta Doğu yangın yerine döndü. İnsanlar mezhep ayrılığından ve etnik kökeninden dolayı birbirini boğazlama durumuna geldi. Müthiş bir gözü dönmüşlük yaşanıyor. Bundan en fazla, bölgede “Türkmen”olarak da anılan Türkler etkilenmektedir. Bu Türklerin bu bölgeyi, Anadolu’dan daha önce yurt tutup vatanlaştırdıkları unutulmamalıdır.

         

        Ocak sayımızda Suriye Türklerine kulak vermiştik. Golan Tepeleri’ndeki köylerini Yahudi işgalinde terk etmek zorunda kalan birçok Türkmen’in, Suriye içinde yine en zayıf halka misali evlerini terk etmek zorunda kaldığını üzülerek görmüştük. Bu üzüntümüz gittikçe artıyor. Bu defa da IŞİD adıyla ortaya çıkan vahşi bir örgüt, Irak’ta Türkmen katliamına girişti. Türkmenler asırlardır yaşamakta oldukları köylerinden ve yurtlarından ayrılmak zorunda kaldılar. Temmuz ve ağustos sıcağında, yollarda perişan bir hâlde hayatlarını kaybetmektedirler.Bölgede sadece Türkmenlerin sahibi yok. Sahip çıkması gereken de Türk milletidir. Milletimizin bu konuda uyarılıp bilgilendirilmesi lazımdır. Öncelikle insani yardım ulaştırılması gerekli. Milliyetçi kuruluşlar bu konuda teyakkuza geçmiş durumda. Türk Ocakları Genel Merkezi de Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ile birlikte bir yardım kampanyası düzenledi. Toplanan yardımların büyük kısmı ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Yardım toplanmaya ve mağdur Türkmenlere ulaştırılmaya devam edilecek. Bu kampanya hepimizin sahiplenmesiyle büyüyecek ve bir nebze de olsa kardeşlerimizin yarasına merhem olacak.

         

        Türk Yurdu, Türklerin faydasına hizmet etmeye devam ediyor. Türk vatanıyla, Türk tarihiyle, Türk kültürüyle ve dünya üzerindeki bütün Türklerle ilgilenme görevini okuyucularından aldığı güçle yerine getiriyor. Sizin ilginizle bu gücün daha da artacağı inancıyla selam ve muhabbetlerimizi sunuyoruz.

         


Türk Yurdu Ağustos 2014
Türk Yurdu Ağustos 2014
Ağustos 2014 - Yıl 103 - Sayı 324

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele