Darbeler ve Eğitim Sistemimiz

Ekim 2016 - Yıl 105 - Sayı 350


        Türk Yurdu, ülkemizin önemli meselelerini ele almaya özen gösteriyor. Yakın zamanda bir darbe girişimi yaşandı. Konuyu etraflı bir şekilde eylül sayımızda değerlendirmeye çalıştık. Bu değerlendirmeler devam ediyor. Ekim sayımızda da bu konuda hazırlanmış yazılar bulacaksınız. Bu sayımızın özel dosya konusunu Eğitim Sistemi olarak seçtik. Okulların açıldığı döneme yetiştirmek için daha önceden planlamıştık, ama darbeden dolayı bir ay ertelemek zorunda kaldık. Dosyanın editörlüğünü Yayın Kurulu üyemiz ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fatma Açık hocamız üstlendi. Kendisine ve çok kıymetli makaleleri ile katkı sağlayan akademisyen dostlarımıza teşekkür ederiz. Bir dosya ile eğitim sistemimizin bütün meselelerini ortaya koymak mümkün değil. Bizim çabamız eğitim meselesinin incelenmesine bir nebze katkı sağlamaktır. Milliyetçi bir bakış açısıyla konuyu gündeme getirmektir.  

        Eğitim, ülkemizin çözmekte başarılı olamadığı konuların başında geliyor. Yenileşme hareketleriyle başlayan arayışlar bir türlü bitmedi ve kararsızlık hâlâ devam ediyor. Millî ve modern bir eğitim modeli kurma çabaları çeşitli vesilelerle sekteye uğruyor. Dünyanın küreselleşme sürecine girdiği kabul edilen günümüzde, toplumsal hayatımız yoğun bir değişim ve dönüşüm içine düştü. Adeta bir anafor etkisinde yaşıyoruz. Bilişim devriminin hızlandırdığı toplumsal değişimi takip etmek ve yönetmek oldukça zor. Bunun karşısında bir meydan okuma, çözüm üretme, yeni modeller geliştirme konusu maalesef gündemimizden hayli uzak. Ülkeyi yönetmeye çalışan mevcut siyasi iktidar işin ciddiyetinin maalesef farkında değil. Yaklaşık 14 yıldır tek başına yürüttüğü yönetim esnasında birbirine taban tabana zıt eğitim kararları uygulamaya kalktı. Eleştiriye tabi tutacağımız bir eğitim politikası dahi üretemedi. Bu bakımdan dosya çalışmamızda eğitim ile ilgili genel değerlendirmeler yapan yazılara ağırlık verdik. Türkiye’nin eğitim politikasına yön verecek bilgiler ve görüşler içeren çok değerli yazıların, konuyla ilgilenen kişilere katkı sağlayacak ve ufuk açacak nitelikte olduğunu göreceksiniz. Konuyla ilgili Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Sayın İsmail Koncuk’un görüşlerini almak istedik ama kendisinin yoğunluğundan uygun vakit bulamadığımız için mümkün olmadı. Bu konu dergimizin gündeminde olmaya devam edeceği için önümüzdeki sayılarda eksiğimizi telafi etmeye çalışacağız. 

        Dergimiz 105 yıldır Türk düşünce ve kültür hayatına hizmet ediyor. Bu alanda çalışma yapan bütün akademisyenlere, düşünce ve sanat insanlarına sayfalarımızı açıyoruz. Geçtiğimiz ay Kırgızistan’da II. Dünya Göçebe Oyunları yapıldı. Bu oyunlara Türkiye’den de katılım sağlandı. Bu katılımcılar arasında değerli sanatçımız İrfan Gürdal vardı ve aynı zamanda ödül aldı. Kendisiyle hem bu oyunlar hem de müzikten arta kalan zamanlarında uğraştığı atlı okçuluk sporu hakkında güzel bir söyleşi yaptık. Bu oyunlara fotoğrafçı olarak katılan sanatçımız Hamit Yalçın ise bize kapak fotoğrafı ile katkı sağladı. Beğenilerinize sunuyoruz. 

        Gelecek sayılarımızda buluşmak üzere sağlıcakla kalın. 

Türk Yurdu Ekim 2016
Türk Yurdu Ekim 2016
Ekim 2016 - Yıl 105 - Sayı 350

Basılı: 10 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele