Hamdullah Suphi ve Gagauzlar Uluslararası Bilgi Şöleni Komrat’ta Gerçekleştirildi

Temmuz 2016 - Yıl 105 - Sayı 347


        Türk Ocakları Genel Merkezi ve Gagauz Yeri Bilim ve Araştırma Merkezinin işbirliğiyle, Hamdullah Suphi Tanrıöver’in vefatının 50. yılı münasebetiyle düzenlenen “Günebakan’dan Günümüze Gagauzya Dostluğumuz, Hamdullah Suphi ve Gagauzlar Uluslararası Bilgi Şöleni”, Gagauz Yeri’nin baş kasabası (başkenti) Komrat’ta 2-4 Haziran 2016’da gerçekleştirildi. Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu ve TİKA’nın desteğiyle yapılan Bilgi Şöleni’ne, Türkiye ve Gagauz Yeri’nden akademisyenler ve araştırmacılar; ayrıca Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kırım ve Türkiye gibi Türk yurtlarından lisansüstü öğrencileri katıldı.

        Bilgi Şöleni’nin açılış oturumunda Gagauz Yeri’nin ilk cumhurbaşkanı Stepan Topal, Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal,  Gagauz Yeri Birinci Başkan Yardımcısı Vadim Çeban, TİKA Kişinev Program Koordinatörü Canan Alpaslan ve Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz konuştular.

        Hamdullah Suphi Gagauzlar için Çok Önemlidir

        İlk konuşmayı yapan Gagauz Yeri Birinci Başkan Yardımcısı Vadim Çeban, Gagauzların tarihte zor dönemler geçirdiklerini, ancak bu süreçte Türkiye’nin onlara destek olduğunu ifade etti. Mustafa Kemal Atatürk, Hamdullah Suphi Tanrıöver ve Süleyman Demirel isimlerinin Gagauzlar için büyük önem arz ettiğini ifade eden Çeban, Gagauz Yeri Başkanı İrina Vlah’ın selamlarını ileterek sonlandırdı.

        Gagauzya’nın Ekonomik Kalkınması Sağlanmalı

        Çeban’ın ardından kürsüye, Türkiye Cumhuriyeti Kişinev Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal geldi. Kartal sözlerine “Mustafa Kemal Atatürk ve Hamdullah Suphi’nin Gagauzlar hakkındaki hassasiyetleri ve çalışmaları sayesinde Türkiye Türkleri, Gagauzları tanımıştır.” diyerek başladı. Türkiye’deki bilim adamları ve aydınların Gagauzlarla ilgili daha çok çalışma yapması gerektiğini ifade eden Kartal, iş adamlarının da bu bölgeye özel ilgi göstermesi gerektiğini, bunun Gagauzya’nın kalkınması için şart olduğunu söyledi. 

        Kartal’dan sonra kürsüye, TİKA Moldova Programı Koordinatörü Canan Alpaslan geldi. Alpaslan, Gagauz Yeri Bilim Araştırma Merkezinin TİKA’nın desteğiyle faaliyete geçerek önemli hizmetler yaptığını örneklerle anlattı.

        Türk Ocakları Her Daim

        Gagauzların Yanında Olacaktır.

        Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz, Alpaslan’ın ardından kürsüye geldi. Prof. Dr. Yavuz, Hamdullah Suphi Tanrıöver’in çok yönlü kişiliğini anlatarak sözlerine başladı ve onun uzun yıllar Türk Ocakları Genel Başkanlığı yapmış olduğunu vurguladı. “Bükreş Büyükelçiliği sırasında Gagauzlar hakkında çok önemli faaliyetler yapan Hamdullah Suphi’yi Gagauzya’da anmak, bizim için bir vazifeydi ve bunu Gagauz kardeşlerimizle birlikte yapmış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

        Süleyman Demirel’in

        Gagauzların Özerkliğine Katkısı Büyüktür

        Açılış oturumunun son konuşmacısı ise Gagauzya’nın ilk cumhurbaşkanı olan Stepan Topal oldu. Topal sözlerine, Hamdullah Suphi ve Süleyman Demirel’in Gagauzlar açısından önemini vurgulayarak başladı. Hamdullah Suphi’nin korkmadan Gagauzlar için çalıştığını ve yüz kadar Gagauz’u Türkiye’ye okumaya göndererek öğretmen yaptığını söyleyen Topal, Süleyman Demirel’in de Gagauzların özerkliklerinde büyük katkı sahibi olduğunu belirtti. 

        Hamdullah Suphi Şiir ve

        Nesir Yarışması Ödülleri Dağıtıldı

        Konuşmaların ardından Gagauz Yeri’nde düzenlenen Hamdullah Suphi Tanrıöver Şiir ve Nesir Yarışması’nın ödül dağıtımına geçildi. Beşincisi yapılan yarışmanın tanıtımı ve ödül sahiplerinin açıklanması için Bilgi Şöleni Düzenleme Kurulu Üyesi Dr. Güllü Karanfil kürsüye geldi ve yarışma hakkında bilgi verdi. Karanfil ayrıca Bilgi Şöleni’nin düzenlenmesinden dolayı Türk Ocaklarına teşekkür etti. Yarışmada Aleksandra Kristiva birinci oldu. Kristiva ödülünü Gagauz Yeri Başkan Yardımcısı Vadim Çeban’ın elinden aldı. Sırayla diğer ödül sahipleri de sahneye gelerek ödüllerini aldılar. 

        Komrat’a Hamdullah Suphi Büstü Yapılacak

        Bilgi Şöleni oturumlarına geçilmeden önce Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şahingöz bir konuşma yaparak Bilgi Şöleni’ne katkı sağlayanlara teşekkür etti. Son olarak kürsüye, Komrat Belediye Başkanı Sergey Anastasov geldi. Anastasov, Komrat Belediyesi olarak Türkiye’de yaptıkları tanıtım faaliyetlerinden bahsetti, şehrin önemli yerlerinden birine de bir Hamdullah Suphi büstü koyacaklarını ekledi.

        Anastasov’un konuşmasının ardından açılış programı sona erdi ve oturumlarına geçildi. İki gün boyunca, iki ayrı salonda 55 bildiri sunularak gerçekleştirilen Bilgi Şöleni’nde Gagauzların tarihi, kültürü, dili ve siyasi konumlarının yanı sıra Hamdullah Suphi, çeşitli yönlerle değerlendirildi.

        Bilgi Şöleni’nin Dilinin Türkçe Olması

        Tarihî Bir Önem Taşıdı

        Bilgi Şöleni’nin kapanış oturumunda değerlendirme yapıldı. Bu oturumda Gagauzya Cumhurbaşkanı Stepan Topal, Bilgi Şöleni Düzenleme Kurulu Başkanı ve Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şahingöz, Bilim Kurulu üyesi ve Türk Ocakları Merkez Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sarınay, TİKA temsilcisi Ali İhsan Çağlar, Düzenleme Kurulu üyesi Dr. Güllü Karanfil ve Gagauz Yeri Bilim ve Araştırma Merkezi Sekreteri İrina Konstantinova birer konuşma yaptı. Topal, özellikle Bilgi Şöleni’ni dilinin Gagauz Türkçesi ve Türkiye Türkçesi olmasını vurguladı ve bunun Gagauz Yeri için büyük bir hizmet olduğunu, kendisini de çok sevindirdiğini ifade etti. 

Türk Yurdu Temmuz 2016
Türk Yurdu Temmuz 2016
Temmuz 2016 - Yıl 105 - Sayı 347

Basılı: 12 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele