Türk Milletinin Var Olma Mücadelesi

Mayıs 2016 - Yıl 105 - Sayı 345

        Türk Milletinin Var Olma Mücadelesi

        Nisan ayının son günü, 30 Nisan 2016 Cumartesi günü, Türk Ocakları 44. Olağan Kurultayı yapıldı. Prof. Dr. Mehmet Öz başkanımız ve yönetim kurulumuz güven tazeledi. Türk Ocakları Genel Merkezi ve Şubeleri, bir ülkünün peşinde, Türk milletine varlıklarını adamış olarak çalışıyor. Milliyetçilik, şahsi hesaplar ve çıkarların üstünde bir fedakârlık gerektirir. Türk Ocağı, millete hizmet etme kurumlarından biri ve Türk Ocaklı olmak, bu hizmeti en güzel şekilde yapmaya aday olmak demektir. Ocak’ın kuruluş yıllarındaki tarihî şartlar, Türk milleti için varlık yokluk mücadelesinin verildiği yıllardır. Türkçülük düşüncesini benimseyen dönemin Türk aydınları, öncelikle Türklük bilincinin toplumda yayılması için gayret ettiler. Sonra Türk milletinin yeni bir güç olarak geleceğini kazanması için yapılması gerekenlere zihin yordular. Bu esnada, Birinci Dünya Savaşı vesilesiyle, Türklerin büyük devleti Osmanlı üzerine çullanan bütün şer güçler, vatan topraklarını paylaşmaya giriştiler. Bunun karşısında bütün Türk Ocaklılar, millet ile birlikte vatan savunması için mücadeleye girdiler. Türk milletinin varlık yokluk mücadelesi hâlen devam ediyor. Ülkemizdeki terör ve yanı başımızdaki savaş, bunun en büyük delilidir.

        Türk Yurdu olarak milletimizin Türklük şuurunu yüksek tutmak için çaba sarf ediyoruz. Bunun en önemli dayanağı bilimsel gerçekler olduğu için Türklük ile ilgili bütün bilgiler, bizim ilgi alanımızdadır. Milletler, bütün kozmopolit ve evrenselci siyasetlere rağmen çağımızın en önemli gerçekleridir. Küreselleşme, bu gerçeği değiştiremedi ve milliyetçilikler, toplumlarda gün geçtikçe güçleniyor. Bu gerçeklerin açığa çıkarılması gerekir. İlk teşebbüsü Ziya Gökalp yaptı ve milleti bir hakikat olarak ortaya koymak için büyük çaba sarf etti. Sosyoloji bilimi, Türkiye’de böyle kuruldu. Bu gerçekliği açıklamak üzere çok sayıda bilim ve düşünce insanı konuya dâhil oldu. Yusuf Akçura, Mehmet İzzet, Sadri Maksudi Arsal, Hilmi Ziya Ülken, Mümtaz Turhan, Nihal Atsız, Nurettin Topçu gibi düşünürler, Türkiye’de milliyetçilik düşüncesinin gelişmesine önemli katkılar sağladılar. Bu sayımızda Prof. Dr. Altan Çetin dostumuzun editörlüğünde, bu düşünürlerden Nurettin Topçu üzerine bir dosya çalışması hazırladık. Gayrimillî İslamcılık anlayışının yaygınlaştığı günümüzde, bu çalışma çok değerli bir katkı olacaktır. Emeği geçen hocalarımıza teşekkür ederiz.

        Dergimizin kapak fotoğraflarını seçen, Yayın Kurulu üyemiz ve fotoğraf editörümüz Dr. Tuna Akçay, bize değerli katkılar sağlamaya devam ediyor. Bu ay, jüri üyesi olarak görev aldığı Türkiye Emekli Subaylar Derneği (TESUD) Türk Bayrağı Fotoğraf Yarışması’nda birinciliğe layık görülen Muhammed Diler’in fotoğrafını seçti. Muhammed Diler’i birinciliğinden dolayı kutlar, fotoğrafı Türk Yurdu’nun kapağında kullanmamıza izin verdiği için kendilerine teşekkür ederiz.

        Daha güzel Türk Yurdu sayılarında buluşmak üzere sağlıcakla kalın…


Türk Yurdu Mayıs 2016
Türk Yurdu Mayıs 2016
Mayıs 2016 - Yıl 105 - Sayı 345

Basılı: 12 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele