Türk Milletinin Tarihî Yolculuğu

Nisan 2016 - Yıl 105 - Sayı 344

        Türk Milletinin Tarihî Yolculuğu

        Mart ayının ilk günlerinde, Ankara’da İpek Yolu konusunda ikinci bilgi şölenimizi yaptık. Bizim faaliyetlerimizde “İpek Yolu” ifadesi, aslında bir zarf konumunda. İçini, biz Türklerin tarihteki ve günümüzdeki hakikatleri ile doldurmaya çalışıyoruz. Millet bir sosyolojik olgu olarak çok zengin bir gerçekliğe sahiptir ve bilimsel olarak her daim keşfedilmeye devam eder.

        Biz Türkler, tarih sahnesine çıktığımızdan beri, farklı boylar ve devletler ile geniş bir coğrafyada hayat sürdürdük. Yaşadığımız her olay, geliştirdiğimiz her kültür unsuru, benimsediğimiz her değer, kimliğimizin şekillenmesini sağladı; dünya üzerinde farklı bir millet olduk. Bizim gerçekliğimiz ve bizim hikâyemiz bu farklılığı oluşturdu. Hikâyemizin büyük bir kısmı yollarda yaşandı. Bazen fetih bazen yeni yurtlar bazen de düşmanın şerrinden kurtulmak için yollara düştük. Son yüzyıllarda Anadolu, âdeta göçmen yurdu oldu.  Türk’ün tarihi, biraz da Türkülere yansıyan hüznün tarihi şeklinde oluştu.

        Türk Yurdu dergisi, milletimizin hüzünlü günlerinde kuruldu. Türk milletinin üstünde kara bulutların dolaştığı günlerde, Ergenekon’a benzetilecek olursa Mustafa Kemal Atatürk, bir bozkurt misali millet için bir çıkış yolu açtı. Bu defa yolculuğun merkezi Ankara’ydı. Samsun’da başlayan Kurtuluş Mücadelesi’nde 20 Nisan 1920 tarihindeki Ankara, Türk Milleti için yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Yıkılan imparatorluğun küllerinden yeni bir devlet doğdu. Türkiye Cumhuriyeti, Türkler için yeni bir başlangıç ve atılım demekti. Rus işgali altındaki Türklerin fikir öncüleri de, diğer Türkçü aydınlar da Türk Ocaklarının kuruluşunda seferber olup emek sarf ettiler. Türkiye Cumhuriyeti, bütün Türkler ve mazlum milletler için bir ümit kaynağı olarak gelişmeye başladı. Büyük sıkıntılar yaşansa da gün geldi, Soğuk Savaş sona erdi ve Sovyetler Birliği’nin yıkıntıları arasından Türkler için yeni bir dönemin kapıları açıldı. Bu kapıların açılması, İpek Yolu’nda yeniden hareketlenmeyi sağladı. Tarihte olduğu gibi İpek Yolu, Türkler için tekrar cazip hâle geldi.

        Dergimizi yayına hazırladığımız Mart ayı içinde ülkemiz terör saldırılarıyla sarsıldı. Ankara ve İstanbul’daki patlamalar terör vahşetini bir kez daha gözler önüne serdi. Güneydoğu illerimizin bazılarında şehir işgalleri yapan teröristlere karşı askerlerimiz ve polislerimiz kahramanca mücadele ediyorlar. Canlarını ortaya koyuyorlar. Şehitlerimiz geldikçe bir yandan yüreğimiz yaralanıyor diğer yandan duruşları karşısında güven ve gurur duyuyoruz. Türk Ocakları 1912 yılının ağır şartları içinde 25 Mart tarihinde kuruldu. Bu yıl 104. yılımızı buruk bir şekilde kutluyoruz. Aynı zamanda 44. Genel Kurulumuzu nisan ayında yapıyoruz. Millet mücadelesi için hayırlara vesile olmasını gönülden diler, Türk milleti için Allah için hayatlarını seve seve feda eden şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anmayı bir borç biliriz. Vatan ve millet onlara çok şey borçlu.

        Yeni sayımızda buluşuncaya kadar sağlıcakla kalın…


Türk Yurdu Nisan 2016
Türk Yurdu Nisan 2016
Nisan 2016 - Yıl 105 - Sayı 344

Basılı: 12 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele