Şaban Karataş Hocamızın Ardından

Mart 2016 - Yıl 105 - Sayı 343

        Şaban Karataş hocamız da ebedî âleme intikal etti; Hakk’a yürüdü. İyi bir bilim insanı, örnek bir vatansever, inançlı bir Türk milliyetçisiydi. Üniversitede, bürokraside, siyasette önemli görevlerde bulundu. 16. dönemde Konya’dan, 20. dönemde Ankara’dan milletvekili seçildi. Türk Ocağı’nın çeşitli kurullarında yer aldı. Yıllarca Ankara Aydınlar Ocağı Başkanlığı yaptı. Faal bir insandı; çok geniş bir sosyal çevresi ve ilişkileri vardı. Nerede olursa olsun, imkânlarını, yerini, sıfatını ve makamını olabildiğince fikir ve düşüncelerine hizmet vesilesi ve zemini yapmaya çalıştı.
1976’dan 77’ye kadar, CHP ve sol çevrelerin yargı üzerinden yürüttüğü yoğun kampanya nedeniyle bir yıl kadar sürdürebildiği TRT Genel Müdürlüğü, millî şuur sahibi, cesur ve kararlı bir dava adamının neler yapabileceğini gösteren güzel bir örnektir. Özel TV’lerin olmadığı, TRT’nin çok büyük bir etkileme imkânının bulunduğu o yıllarda, bu devlet kurumunu başından itibaren kontrollerine alan, yayınlarını yönetip yönlendiren sol kesim, imkânlarının ellerinden gideceği korkusuyla Şaban hocayı makamından uzaklaştırmak maksadıyla seferber oldular. Siyasetçileriyle, gazeteleriyle, sendikalarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla adeta savaş açtılar. Şaban Karataş bir taraftan bunlarla mücadele ederken, diğer taraftan görev yaptığı kısa sürede, kuruma yeni personel alarak ideolojik yapılanmayı biraz da olsa dizginlemeye çalıştı. İleriki yıllarda TRT’nin çeşitli kademelerinde başarıyla hizmet verecek olan birçok insanı kuruma kazandırdı.
Türk milliyetçiliği fikrine hizmet maksadıyla yapılan hemen her girişimde ve çeşitli toplantılarda daima ön saflarda yer aldı; katkı yapmaya çalıştı. Kapısını bu anlamda yapılan yardım taleplerine her zaman açık tuttu. Siyasi çevrelerdeki ve bürokratik kademelerdeki ilişkileriyle, muhitiyle bir köprü işlevi yapmayı misyonunun gereği saydı. Şahsi ihtirasları olmayan, milletimize ve ülkemize hizmet heyecanı hiç eksilmeyen, mütevazı, alçakgönüllü, dost bir insandı. Milliyetçi camiada bütün bu özelliklere sahip insanların sayısının giderek azalmasının ne kadar önemli bir eksiklik olduğu her geçen gün daha iyi anlaşılıyor.
Şaban hoca son yıllarda yaşadığı rahatsızlık nedeniyle çok sıkıntı çekti. Ama bir mümin-i kâmil olarak muhterem eşiyle birlikte yaşadıklarını tevekkülle karşıladılar, şikâyetçi olmadılar.
Onun sıcak dostluğunu, samimiyetini, alâkasını, dava adamlığını hep arayacağız; eksikliğini duyup özleyeceğiz. Mekânı Cennet olsun.


Türk Yurdu Mart 2016
Türk Yurdu Mart 2016
Mart 2016 - Yıl 105 - Sayı 343

Basılı: 10 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele