Çapanoğlu da Hakk’a Yürüdü

Nisan 2009 - Yıl 98 - Sayı 260

        Milletimiz değerli bir evladını daha ebedî âleme uğurladı. Fuat Çapanoğlu bütün ömrünü inancına uygun şekilde yaşadı. Samimi bir Müslüman, millî şuur sahibi, heyecan dolu bir insandı. Milliyetçi camiayı hep ailesi saydı. Şahsî bir hırsı, hesabı hiç olmadı. Mütevazi ve sakin görünümüyle kendisini yakından tanımayanları yanıltacak derecede zeki, akıllı ve tecrübeli bir insandı. Gençliğinden itibaren son nefesine kadar imkânları ölçüsünde milliyetçi çalışmalara, kuruluşlara katkı sağlamaya, yardımcı olmaya çalıştı. Dikkatli ve hassastı; kimseyi kırıp incitmedi. Açık sözlüydü, içi dışı bir insandı. Zaman zaman milliyetçi kuruluşların çalışmaları sırasında gördüğü aksaklıklarla, yanlışlarla ilgili ikazları olur; ancak herkes samimiyetini bildiğinden söylediklerinden kimse alınmazdı.

         

        Son yıllarda ciddi bir operasyon geçirdikten sonra sağlığı giderek bozulmasına rağmen, Türk Ocağına olan ilgisi hiç azalmadı. Çektiği sıkıntıları, ağrıları hiç konuşmazdı. Yaşı ve sağlık durumu nedeniyle ayrılıncaya kadar Türk Ocakları Genel Merkez Yönetimi’nde birkaç dönem görev yaptı. Resmi sıfatı olmadığı dönemlerde de kendisini daima sorumluluk taşıyan bir Ocak yöneticisi olarak gördü. Mutat haftalık toplantılara durumunun elverdiği zamanlarda katılıp, kısa bir süre için bile olsa dostlarıyla birlikte olmaktan, havayı teneffüs etmekten müthiş bir haz duyardı.

         

        O’na çok yakışan “Vali Paşa” sıfatını rahmetli Ayvaz Gökdemir takmıştı. Hepimiz yıllar boyunca isminin yerine kendisine çok yakışan bu sıfatı kullandık. Çünkü bundan hoşnut olduğunu biliyorduk.

         

        Her aybaşında burslarını üstlendiği birkaç öğrencinin ödemelerini yapmak üzere bizzat Genel Merkez’e gelmeye çalışırdı. Varlığı hemen hissedilirdi. Kendine mahsus şakalarıyla, herkese uygun takılmalarıyla insanların gönlüne girmeyi iyi bilirdi.

         

        Vatanına ve milletine sevdalı, şuurlu bir milliyetçi, gönül ehli, ihlâs sahibi bir Müslüman olan Vali Paşamızı, aziz dostumuzu herkes gibi ben de çok özleyeceğim. Nur içinde yatsın, mekânı Cennet olsun.

         


Türk Yurdu Nisan 2009
Türk Yurdu Nisan 2009
Nisan 2009 - Yıl 98 - Sayı 260

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele