Türkçü Dergilerden Orkun-II Hakkında İki Vesika

Mayıs 2011 - Yıl 100 - Sayı 285

                    Değerli gazeteci ve tarihçi Altan Deliorman’ın istifade etmem için gönderdiği değerli vesikalar, resimler ve elyazmaları içinden, Türkçü dergilerden Orkun ile ilgili iki belge çıktı. 1961 Anayasası ile Türkiye yeni bir fikir ve siyaset ortamına girmişti. Sol düşünceyi yaymak gayesiyle yayın hayatına giren etkili organlara karşılık, Türkçü kesim, İstanbul’da haftalık Milli Yol dergisini 1962 başından itibaren neşre başlamıştı. Buna paralel olarak Ankara’da aylık bir derginin çıkması için teşebbüste bulunulmuştur. 1961 yılında milletvekili olarak parlamentoya giren İsmail Hakkı Yılanlıoğlu(1918-6.7.1992)’nun girişim ve sahipliği altında 02. 1962-01. 1964 tarihleri arasında 30 sayı olarak neşredilen Orkun’ın kurucusu olarak Atsız gösterilmiştir. Sahibi İsmail Hakkı Yılanlıoğlu olan derginin ilk sayılarında yazı işleri müdürlüğünü Işıksal Baltacı,5. sayıdan itibaren Yalçın Oker, 10-11 sayılarda Nejdet Sançar, 12-15 sayılarda M. Zekeriya Kürşad üstlendi. 19 ve 20. sayılarda yazı işleri müdürü Mehmet Galip Erdem oldu. Daha sonraki sayılarda sahibi olarak Göktürk Mehmet Uytun, yazı işleri müdürü Yavuz Bülent Bakiler künyede yerlerini aldılar.[1]

         

                    Arşivimizdeki belgede İ. H. Yılanlıoğlu’nun Ankara Valiliğine hitaben yazdığı 13 Ağustos 1963 tarihli Orkun antetli kağıda yazdığı ,’sahibi bulunduğum Orkun dergisini 19. Sayıdan itibaren siyasi olarak çıkaracağım. Yazı işleri müdürlüğünü Galip Erdem yapacaktır.’ muhtevalı dilekçesi, Emniyet Müdürlüğü’ne havale edilmiştir. Dilekçenin sol alt köşesinde bulunan , ’Orkun dergisinin mes’ul müdürlüğünü kabul ediyorum’ ibaresinin altını M. Galip Erdem imzalamıştır. Türkçü dergiler hakkında önemli bir kaynak olan Sefercioğlu’nun kitabında, Orkun’un yazı işleri müdürleri arasında Erdem’in adı geçmemektedir.

         

        Dilekçenin ve M. Galip Erdem namına doldurulan ‘Mevkute sahip ve mesul müdürlerine ait bilgi çizelgesi’nin örnekleri dergicilik tarihimize ait iki önemli vesikadır.

         

         

         

        


        


        

        [1] Necmeddin Sefercioğlu, Türkçü Dergiler,Ankara  2008,s.55,Ankara Türk Ocağı yayını.


Türk Yurdu Mayıs 2011
Türk Yurdu Mayıs 2011
Mayıs 2011 - Yıl 100 - Sayı 285

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele