Türk Yurdu Şubat 2020

Şubat 2020 - Yıl 109 - Sayı 390

Türk Yurdu’nun saygıdeğer okuyucuları, Türkiye olarak zor bir ayı geride bıraktık ve zorlukların bir kısmını yaşamaya devam ediyoruz. Elâzığ ve Malatya’da deprem felaketi yaşadık. Hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara şifa, Türk milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Yüce Türk milletinin acıda, tasada, sevinçte nasıl kenetlendiğini bir kez daha gördük. Bundan bizim şüphemiz yoktu ama şüphesi olanların görmesi bakımından önemliydi. Keşke, “Biz, Hep Birlikte Türk Milletiyiz.” sözünü hiç unutmasak, hayatımızın her safhasında uygulasak, bunu hatırlamak ve yaşamak için “felaket”, “zafer” gibi olağanüstü olayların meydana gelmesini beklemesek! Keşke, sadece bir doğa olayı olan deprem gibi felaketlere hazırlıklı olsak ve “Ne yapalım, Allah’tan geldi.” diyerek sorumluluktan kurtulmaya çalışmasak. Hiç gözümüzü kaçırmayalım, Allah mutlaka soracak: “Ben size tedbirinizi alın, takdir benden, demedim mi?”. Orhan Arslan Hoca’mızın konuyla ilgili bir yazısını bu sayımızda bulacaksınız.

Türk milleti, deprem gibi felaketlerin dışında etrafındaki ateş çemberiyle de mücadele ediyor; şehit ve gazilerimiz var; onlar, bu vatana borçlarını en üst mertebede ödedi ama biz onların haklarını nasıl ödeyeceğiz? Bu sayımızda, özellikle Suriye’de son bir ay içinde meydana gelen olaylarla bir değerlendirmeyi, Nuri Gürgür’ün kaleminden okuyacaksınız.

Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, 108 yıllık maziye sahip Türk Ocaklarının geçmiş muhasebesini ve gelecek tasavvurunu bu sayımızda ele aldı.

Bu sayımızda, gündemdeki olaylardan dolayı Mehmet T. Mayadağ, Dr. Umut Başar, Babek Şahit ve M. Rıza Heyet, İran’ı değerlendirdiler.

Hiçbir zaman unutmayacağımız iki soykırımı, Hocalı ve Bakü katliamlarını, farklı yönleriyle ele alan yazıları Prof. Dr. Nesib Nesibli ve Vahid Gazi’nin kaleminden okuyacaksınız.

Türkiye-Libya ilişkilerindeki son gelişmeler, Akdeniz ve Kıbrıs konularındaki yazılarıyla bize katkıda bulunan Nejat Çoğal tarafından değerlendirildi.

Bilindiği gibi, yazı dizilerini de yayımlıyoruz. Ekim sayısından beri yayımladığımız “Osmanlı’dan Günümüze Irak’ta Yayımlanan Türkçe Dergiler” yazısını bu sayımızda, beşinciyle bitiriyoruz. Yazarımız Dr. Şemsettin Küzeci’ye teşekkür ederiz. Bir başka yazı dizimiz “Türk Dünyası Edebiyatından Okumalar” ise altıncı bölümle devam ediyor.

Önümüzdeki sayılarda buluşmak üzere…