Türk Yurdu Ocak 2020

Ocak 2020 - Yıl 109 - Sayı 389

Doğu Türkistan, Batı Türkistan, Güney Türkistan ve Türkiye

Saygıdeğer Türk Yurdu okuyucuları, 2020 yılı, Türk dünyası için hayırlı ve uğurlu olsun. 2019 yılında da Türk dünyasının bir kısmı büyük baskılar, zulümler yaşadı: Afganistan, Batı Trakya, Doğu Türkistan, Irak, İran, Karabağ, Kırım, Suriye… 2020’den itibaren bu zulüm ve Batı dünyasının çok önemsediğini söylediği “insan hakları ihlalleri”nin sona ermesini umuyoruz. Bunun, sadece ummakla gerçekleşmeyeceğinin de bilincinde olmak zorundayız. Bu bilinç, ancak çalışmak, donanmak ve bir Türk nasıl yaparsa öyle girişimde bulunmakla somut hâle dönüşür. Bilindiği gibi, zulüm karşısında susan, dilsiz şeytandır. 

Bu sayımızda, Türk dünyasının zulüm altında inleyen bölgelerinden biri olan Doğu Türkistan davasının Türkiye’deki önemli isimlerinden Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk’un yanında Prof. Dr. Mevlüt Uyanık, Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı, Dr. Öğr. Üyesi İzzetullah Zeki, İbrahim Ramazani ve Nur Ahmet Kurban Doğu Türkistan’ın bir yönünü anlattılar.

İnsanlık bir süredir “öğrenilmiş çaresizlik” terimiyle haşır neşir olmuş durumda. Turhan Yörükân üstadımızın bu konudaki yazısı, mutlaka ilginizi çekecektir.

Türk Ocakları Genel Merkezinin, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan Akademik Çalışma Grubu (AÇG), yaptıkları çalışmalarla Türk Yurdu’nu beslemektedir. Bu sayımızda, bunlardan birini ekonomi konusunda okuyabilirsiniz.

Türk Yurdu, “portre” genel başlığı altında tanıtıcı yazılara yer vermeye gayret gösteriyor. Bu sayımızda dört adet bulacaksınız: Arif Nihat Asya, Abdurehim Heyt, Dr. Rüknettin Fethi Olcaytuğ ve Cabir Hamadov.

Geçen sayılardan devam ettirdiğimiz “Türk Dünyası Edebiyatından Okumalar” ve “Osmanlıdan Günümüze Irak’ta Yayımlanan Türkçe Dergiler” başlıklı yazılarımıza devam ediyoruz.

Sayılarımızı mümkün olduğu kadar renklendirmeye çalışıyoruz. Bu sayımızda, Kırgızistan konulu bir gezi yazısı yer alıyor. Genel Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Av. Leylâ Sarısoy, aynı zamanda iyi bir gezgin. Onun Kırgızistan’la ilgili izlenimlerini zevkle okuyacağınızı tahmin ediyoruz.

Önümüzdeki sayılarda buluşmak üzere…