BATI’NIN SAVAŞA BAKIŞI

Mart 2022 - Yıl 111 - Sayı 415Saygıdeğer Türk Yurdu Okuyucuları,

Dünya, yıllardır bir ateş çemberinden geçerken ve bu çember, en çok Türk ve Müslümanları yakarken dünyayı yönettiklerini düşünenlerin umursamaz tavrı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasıyla birdenbire değişti. Rusya Ukrayna’ya saldırdı. Ukrayna Avrupalı ve Hristiyan. Onların sarışın ve yeşil gözlü olması, Batı dünyasının onlara “acıması”nda ne kadar etkili oldu bilinmez ama galiba geçerli sebep bu değil. Saç ve göz rengi önemli olsaydı daha otuz yıl önce, Avrupa’nın ortasında soykırıma uğrayan sarışın ve yeşil gözlü Boşnaklar için de Batılılar aynı gözyaşını dökerdi, ama dökmedi. Niçin? Çünkü onlar Müslüman ve en önemlisi de Avrupa’nın şuuraltında Türk.

Rusya’nın, kendini korumak amacıyla başlattığını söylediği bu savaşta, cepheye ilk sürülenlerin çoğunluğunun Rus asıllı olmaması, Sovyetlerin en son II. Dünya Savaşı ve Afganistan’da cepheye sürdüğü Türklerle uğradığımız nüfus kırımıyla bir kez daha karşılaştığımız apaçık ortadadır.

Mart ayında, ömrünü Türk milleti için çalışarak geçirmiş, Türk Ocaklarının eski başkanlarından Sadi Somuncuoğlu vefat etti. Bu sayımızda, iki adet anma yazısını okuyabilirsiniz. Sadi Ağabey’e Allah’tan rahmet dileriz.

Bu yıl, Türk Ocaklarının kuruluşunun 110. yılı. Bu vesileyle 26 Mart 2022 tarihinde yapılacak kutlama programında, “Türk Ocakları Armağanları” da takdim edilecek. Kutlama programı ve armağanların takdimiyle ilgili haber ve değerlendirmeleri, Nisan 2022 sayısında yayımlayacağız.

Mart, tabiatın canlandığı dönemdir; Türkler onun için “yeni yıl” demiştir. “Yeni yıl”ın Türk dünyasına barış, huzur, sağlık ve kut getirmesini dileriz.

Yeni sayılarda buluşmak üzere hoşça kalın.