TÜRKİYE CUMHURİYETİ 98 YAŞINDA

Ekim 2021 - Yıl 110 - Sayı 410Saygıdeğer Türk Yurdu Okuyucuları,

Türkiye Cumhuriyeti 98 yaşında. Cumhuriyet Bayramı Türk milletine kutlu olsun. “Türklük”, sadece ırk olarak Türkleri değil, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesi kapsar. Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bunu ne kadar güzel, ne kadar doğru, ne kadar veciz bir şekilde ifade etmiştir: Ne mutlu Türk’üm diyene!

Şöyle, göğsümüzü gere gere, gözlerimiz çakmak çakmak, alnımız açık ve pak olarak tekrar haykıralım: Ne mutlu Türk’üm diyene!

Geçen sayımızda da belirttiğimiz gibi, “Türk olmak” yeterli değildir; asıl, “Türk’üm!” diyebilmek önemlidir. Bunun, Türklerin kadim tarihinde de böyle olduğunu, Bilge Kağan’ın şu sözleriyle örneklendirmiştik: Atalarım Bumin Kağan, İstemi Kağan insanlığın üzerine kağan oldu.

Okulları açtık, üniversiteler öğrencilerini sınıflarda kabul ediyor. Dileğimiz, salgın belasından kurtulup eğitimimizi kendi şartları içinde sürdürebilmektir. Buna karşılık, salgın dönemi bizim için yeni fırsatlar da sundu. Bu fırsatlar, bilgisayardan TV yayınlarına, tarımdan ticarete, şehir dokusundan ev mimarisine, bahçe düzenlemesinden ormanların korunmasına kadar aslında bizim için vazgeçilmez olan her alanda kendini gösterdi. Ülkeler bu fırsatları ne kadar iyi değerlendirir ve bilimsel çalışmalarını bunlara yönlendirirse gelecek onların olacak. Türkiye’nin ve Türk Cumhuriyetlerinin bu yarışta geri kalmaması en büyük dileğimizdir.

Türk Cumhuriyetleri, 2021’de bağımsızlıklarının 30. yılını kutluyor. Türk Ocakları da bu kutlamaya katılıyor ve 7-8 Ekim 2021 tarihlerinde, Bakü-Azerbaycan’da uluslararası bilgi şöleni düzenliyor. Kasım sayımızda, hem bu bilgi şöleni hem de Türk Cumhuriyetlerinin 30. yılı hakkında yazılarımız yer alacak.

Gelecek sayılarda buluşmak üzere sağlıklı, kutlu ve mutlu günler dileriz.

Dr. İbrahim ATABEY