Azerbaycan ve KKTC’nin Şahsında Türklük Kazandı

Kasım 2020 - Yıl 109 - Sayı 399        Saygıdeğer Türk Yurdu Okuyucuları,

        Türklük, Kasım ayında iki mücadelede varlığını gösterdi. Birincisi, Azerbaycan otuz yıla yakın Ermeni işgalini sona erdiren savaşı kazandı ve Karabağ’ı, bazı eksiklerle tekrar sınırlarına dâhil etti. Umudumuz, diğer işgallerin de ortadan kaldırılması ve Türkiye’nin, Türk dünyası ile olan gönül bağını, “toprak bağı” ile de tamamlamasıdır. Bir başka umudumuz, bu bölgede Rusların Türklük aleyhine olan müdahalesine son vermesini sağlayacak güce ulaşmamızdır. Bu zafer, Azerbaycanlı kardeşlerimize kutlu olsun.

        İkincisi, KKTC’deki seçimlerde âdeta, Türklük yanlısı ile karşı taraftakiler arasında bir mücadele oldu. Sonunda Türklük kazandı. Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ı, Türklük için verdiği mücadele ve seçim başarısından dolayı kutlarız. Merhum Denktaş’ın ruhunun huzur içinde olduğuna inanıyoruz.

        Bu sayımızda Azerbaycan’ın Karabağ Savaşı ve KKTC seçimleri konulu yazılarımızı okuyabilirsiniz.

        Bütün dünya gibi ülkemiz de Korona virüsü salgını ile savaşıyor ama tehlike gittikçe artıyor; salgına alışkanlık kazanıp tedbirlerden vazgeçmemeliyiz. İnşallah kısa sürede aşı uygulamasına başlanır. Salgın, bilim ve düşünce dünyamızın, değerli temsilcilerini bizden koparıyor. Bu kayıplardan biri, Prof. Dr. Hasan Onat Hoca’mızdı; kendisine rahmet diliyoruz. Bu sayıda, Hoca’mızla ilgili geniş bir dosya hazırladık. Dosyayı hazırlayan Prof. Dr. Sönmez Kutlu Hoca’mıza teşekkür ederiz.

        Kasım, bizim için hem gurur hem hüzün ayıdır. Gurur duyuyoruz, çünkü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bu ayda daha çok rahmet, özlem ve saygıyla anıyoruz. Hüzünleniyoruz, çünkü onu çok erken kaybettik ve onun gibilerine ne kadar ihtiyacımız olduğunu, dünyada siyasetin gittiği yanlış yolu görünce daha iyi anlıyoruz.

        Gelecek sayılarda buluşmak üzere hoşça kalın!