Kardeşimiz Azerbaycan’ın Şahsında Türklük Kazanacak

Ekim 2020 - Yıl 109 - Sayı 398Türklük, yıllardır birçok alanda olduğu gibi savaş ile de sınanmaktadır. Bir şeyi hatırlatmakta fayda var: Türkler, savaş sanatını en iyi icra eden millettir. Türklerin gerek “Türk” gerekse farklı adlar altında tarih sahnesinde görüldüğü her coğrafya, bunun sayısız örneklerine şahit olmuştur. Şu da unutulmamalıdır: Türkler, gerekli gördüğü için savaşmıştır ve savaşmaktadır. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaş, bunun en son örneğidir. İnşallah Azerbaycan galip gelecek, hakkını alacak; hatta onlarla sınırdaş olacağız.

Bu sayımızda Prof. Dr. Nesib Nesibli Hoca’mızın, son günlerde gündemde olan “Azerbaycan, Azeri, Azeri Türkçesi, Azerbaycanca, Azerbaycan Türkü, Azerbaycan Türkçesi vb.” kelime ve kavramların tarihî gelişimini, yanlışların nasıl dayatıldığını anlattığı yazısı yer almaktadır.

Bu yıl, Türk hikâyeciliğinin büyük ismi Ömer Seyfettin’in ölümünün yüzüncü yılı. Bu vesileyle bu sayımızı, özel sayı hacmindeki “Ölümünün Yüzüncü Yılında Ömer Seyfettin” dosyası ile çıkarıyoruz. Katkıda bulunan yazarlarımıza teşekkür ederiz.

Ömer Seyfettin dosyasının hacminin büyüklüğünden dolayı birçok yazı ve söyleşiyi sonraki sayılara ertelemek zorunda kaldık. Yazarlarımıza hem teşekkür ediyor hem de onlardan özür diliyoruz.

Nuri Gürgür Başkan’ımız, Türk Ocaklarının tarihine ışık tutmayı sürdürüyor; sonraki sayılarda da devam edeceğiz.

Korona virüsü salgını, birçok değerli insanımızı, kendilerine en çok muhtaç olduğumuz bir dönemde bizden ayırdı. Prof. Dr. Hasan Onat ve Prof. Dr. Salim Cöhce hocalarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

Ekim ayı, Türkiye için önemli bir yıl dönümünü barındırıyor: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Gelecek sayılarda buluşmak üzere hoşça kalın!