Melek Gibi İnsan, Kibirsiz, Vakarlı ve Tevazu Abidesi… Mehmet Niyazi Özdemir

Haziran 2018 - Yıl 107 - Sayı 370        Sahibi bulunduğu üstün meziyetler ve kendisine yakışan sıfatlar, başlıktakilerden ibaret değil. Fikir adamı olduğu kadar gönül adamıydı. Hukukçu olmakla birlikte tarihçiydi. Roman yazarlığı yanında araştırmacıydı. Konferansçılığı kadar sohbetleriyle de tam bir söz ustasıydı. Felsefe diplomasına sahip sosyologdu. Hepsinden önemlisi aranılan ve vazgeçilmez bir dost, gönül adamı, sevgi adamıydı. Kavgadan uzak, asude bir hayat yaşadı. İncitildiği oldu ise de sessizce, tevekkülle karşıladı, kimseyi incitmedi.  

        İnsani, İslami ve millî değerlerimize kavi bağlarla bağlı bir neslin yetişmesine öncülük etti. 

        Peyami Safa’nın günümüzde yaşayan temsilcisiydi. Hem romancı hem fikir adamı… Hem velût hem kaliteli… 

        Gazetelerde ve dergilerdeki yazılarının her biri zirveler kadar yüksek, okyanuslar kadar derin ve engindir. Mutlaka kitap hâline getirilmeli. 5 – 6 cilt olabilir. Konferansları da ihmal edilmemeli. 

        Kendisiyle yapılan röportajlar, birer çiçek bahçesi kadar iç açıcı - huzur vericidir, fikrî hamûlesi zengin ve yüksektir. 

        Türk fikir hayatı garip, romancılığı öksüz, yazarlığı yetim, İSAM - İslami Araştırmalar Merkezi Kütüphanesi’ndeki yeri boş kaldı. Sağlık probleminin olmadığı dönemlerde; Cumartesi, Pazar, bayram, tatil… fark etmez; soğuk-sıcak, kar-yağmur, bora-fırtına dinlemez her gün İSAM’a gelirdi. Kendi ifadesine göre, sağlık problemi haricinde, yalnızca annesinin vefat ettiği gün kütüphaneye gelememişti. İSAM Kütüphanesi onun evinden çok kaldığı ikinci eviydi. Orada herkesle sohbet eder, soruları cevaplandırır, isteyenlere altın değerinde tavsiyelerde bulunurdu. 

        Engin ve zengin kültüründen beslenen parıltısız - abartısız fakat insanın içini ısıtan mükemmel bir hitabet kabiliyeti varı. Selis Türkçesi, güçlü ve berrak bir hafızası ile dinleyenleri sıkmadan kendisini dinletmesini bilirdi. 

        Hayat Hikâyesi:

        Trabzonlu bir ailenin ferdi olarak 8 Nisan 1942’de Sakarya ilimizin Akyazı ilçesinde doğdu. 1953’te Akyazı İlkokulu’ndan, 1957’de Haydarpaşa Lisesi’nden, 1964’te İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. O dönemde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde takıntısız olarak üçüncü sınıfa geçenler, dekanlığa müracaat edip, izin alarak Edebiyat Fakültesi’nin herhangi bir bölümüne devam edebiliyorlardı. Bu imkândan faydalanarak Edebiyat Fakültesi’nin Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Mezuniyetini takiben devlet felsefesi sahasında doktora yapmak için Almanya’ya gitti.

        Brilon’daki Goethe Enstitüsü’nde Almanca öğrendi. Marburg Üniversitesi’ne intisap ederek burada Prof. Dr. Ditrich Pirson’un yanında ‘Türk Devletlerinde Temel Hürriyetler’ konulu tez ile ‘Doktor’ unvanı aldı. 

        Uzun yıllar Almanya’da ikamet etti. Vatan hasretine dayanamayıp 1988 yılında Türkiye’ye döndü. Bir müddet Ankara’da kaldıktan sonra İstanbul’a yerleşti. İlk makalesi 1967’de Millî Hareket Dergisi’nde yayınlandı. Daha sonra Babıalide Sabah, Türkiye, Tercüman, Gündüz, Muhalif ve Zaman gazetelerinde köşe yazıları yazdı. Ayrıca; Türk Yurdu, Genç Akademi, Nizâm-ı Âlem, Ufuk Çizgisi gibi dergilerde makaleleri yayınlandı.

        Ötüken Neşriyat Anonim Şirketi’nin kurucu ortaklarındandır. 

        ‘Ölüm Daha Güzeldi’ isimli romanıyla 1982’de Türkiye Millî Kültür Vakfı’nın ‘Yılın Romanı’, 1999’da ise ‘Çanakkale Mahşeri’ isimli eseriyle ‘Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü’nü kazandı.

        Mehmet Niyazi Özdemir, tezli romanlarıyla tanınan bir yazar ve düşünürdür. Tarihî romanlarını yazmadan önce, romanında anlatacağı hadiselerin yaşandığı bölgelerde incelemeler yapardı. 

        Eserlerinde millî konuları işlemeyi şiar edinmiştir. Fikrî eserlerinde ise Türkiye’nin sosyal yapısı üzerine görüşlerini açıklıyordu.

        11 Mayıs 2018 tarihinde, akciğer yetmezliği sebebiyle tedavi gördüğü İstanbul’daki özel bir hastanede, 76 yaşında vefat etti. Cenaze namazı Bağlarbaşı’ndaki İlâhiyat Fakültesi Camii’nde, çok kalabalık bir cemaatle kılındıktan sonra Karacaahmet Mezarlığında toprağa verildi. 

        Mekânı cennet olsun, kabri nurlarla dolsun 

        Yayınlanmış Eserleri: 

        Ölüm Daha Güzeldi, Kanije, Bayram Hediyesi, Çanakkale Mahşeri, Daha Dün Yaşadılar, Yazılmamış Destanlar, Plevne, Doğunun Ölümsüz Çocuğu, Türk Târih Felsefesi, Yemen Ah Yemen, Dâhiler ve Deliler, Millet ve Türk Milliyetçiliği, Medeniyetimizin Analizi ve Geleceği,  Türk Devlet Felsefesi, İki Dünya Arasında, Var Olmak Kavgası, İslâm Devlet Felsefesi.