Çözümün Yolu Terör Örgütüyle Müzakereden Değil, Demokrasiyi Ve Millî Birliği Güçlendirmekten Geçer

Hazıran 2014 - Yıl 103 - Sayı 322        “Çözüm süreci” denilen girişimin başlangıcında terör örgütünün muhatap alındığı bir müzakere sürecinin Türkiye’nin kanayan yarasını tedavi edemeyeceği, gerçek manada bir çözüm getiremeyeceği, hatta tam tersine ayrışma ve çözülmeye katkıda bulunacağını ikaz etmiştik. Vatanseverlik, milliyetçilik ve insan haklarına saygı ilkelerimiz doğrultusunda gelişmelerin bizi haksız çıkarması bizi sadece memnun ederdi. Ne yazık ki aradan geçen yaklaşık bir buçuk yıl zarfında ne PKK silah bıraktı ne terörist unsurlar yurt dışına çıktı. Sürece zarar vermemek gerekçesiyle, güvenlik güçlerimizin, yürürlükte olan anayasa ve yasalar çerçevesindeki yetkilerini kullanmasının engellenmesi sayesinde, istisnai hâller hariç, kan dökülmemiş olması, psikolojik ve siyasi açıdan ayrışma ve çözülmenin devam ettiği gerçeğini örtemez. PKK, yeni eleman devşirerek gücünü arttırıyor, gençlik yapılanmasıyla bölge halkı üzerindeki nüfuz ve baskısını yoğunlaştırıyor.

         

        Son gelişmelere bakıldığında bir korucubaşı şehit edilmiş, devlet günlerce bir karayolunu ulaşıma kapatanları derdest edememiş, hatta eylem, askerlere ateş açılmasına kadar varmış, PKK’nın dağa götürdüğü reşit olmayan çocukların annelerinin eylemleri üzerine Başbakan terör örgütünün sivil kanadındaki siyasîlerden yardım istemiştir. Yol kapatılması sırasında ilgili şehrin valisinin acz ifade eden beyanları, bir başka ilin valisinin terör örgütünün mahkûm liderine övgü dizmesi de süreç içinde devlet mekanizmasının uğra(tıl)dığı tahribatın yalın göstergeleridir.

         

        Türk milletine, akil adamlar ve iktidar yanlısı olsun olmasın medya eliyle bir psikolojik operasyon aşama aşama uygulamaktadır: Kanın akmasını istemiyorsak, barış ve huzur içinde yaşamak istiyorsak bu süreçte yaşanacak zilletlere tahammül edeceksiniz. Biri bayrağa hakaret mi etti, görmezden geleceksiniz. Öteki millî bir kahramanın adını caddelerden sileceğini mi açıkladı, bir iki kınama ile geçiştireceksiniz. PKK-KCK bölgeyi haraca bağlamış, iş yapan herkesten “vergi”sini alıyormuş, çocukları dağa kaldırıyormuş, sızlanabilirsiniz ama devletten bir şey beklemeyin.