Başımızda Dolaşan Kara Bulutlar

Ağustos 2015 - Yıl 104 - Sayı 336

         

         

        Türk milleti, tarih boyunca büyük mücadeleler vermiş, büyük badireler atlatmıştır. Türk Yurdu dergisinin kurulduğu zaman diliminde üzerimizde dolaşan kara bulutlar bize çok şey kaybettirdi. O dönemin en büyük kaybı, şüphesiz Balkanlardaki vatan topraklarıydı. Yaklaşık dört yüz sene vatan olarak yerleştiğimiz bu topraklardan çıkmamız tam bir faciaydı. (Dergimizin 100. yılında Balkan Savaşları özel sayımızı kitap olarak tekrar yayımladık ve her milliyetçinin kütüphanesinde bulunmalı.) Balkan faciasının etkileri günümüzde hâlâ sürüyor. Bu facianın arkasından patlak veren I. Dünya Savaşı ve sonunda önümüze konan Sevr Antlaşması, ancak kanımızın son damlasına kadar savaşma kararlılığımız ile parçalanabildi. Bir Ağustos ayında girdiğimiz Anadolu topraklarının tapusunu, yine bir Ağustos ayında tescil ettirdik. 30 Ağustos 1922'de kazandığımız büyük zafer, millet olmamızın en yüksek iradesi oldu. Balkanlardan sonra işgal edilen Anadolu'daki vatan toprakları kurtarıldı ve üzerinde yeni bir Türk devleti kuruldu. Bu süreçte büyük bir çaba, fedakârlık ve kararlılık gösteren Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarına, Türk askerine,Türk kadınına minnettarız. Hepsini rahmetle anıyoruz. Onlar olmasaydı biz olamazdık...

         

        Bugün, yükselmeye çalışan bir Türkiye'de yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin onuncu yılında Atatürk'ün söylediği gibi: "Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bundaki muvaffakiyeti, Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak, azimkârane yürümesine borçluyuz. Fakat yaptıklarımızı asla kâfi göremeyiz; çünkü daha çok ve daha büyük işler yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz." Bu azim ve kararlılıktan uzaklaştığımız zaman, yükselmek bir tarafa, tehlikeler içinde kalıyoruz. Sadece Türkiye'deki Türkler değil, dünyanın farklı köşelerindeki Türkler de bu tehlikelerden etkileniyorlar. Yakın zamanda Irak'ta, Suriye'de, Kırım'da ve Doğu Türkistan'da bunlara şahit olduk ve olmaya devam ediyoruz. Şu sıralar Türkmenler ve Uygurlar acının uç noktalarını yaşıyorlar. Biz ise içeride bir PKK belası ile başa çıkmaya çalışıyoruz. Basiretsiz yöneticilerimiz (siyasi ve bürokratik) yüzünden uzun yıllar boyunca aynı delikten ısırılmaya devam ediyoruz. Son günlerde şehitlerimizin sayısı arttı ve milletimizin tahammül gücü kalmadı. Yanlış kararlarla ülkeyi uçurumun kenarına sürükleyen yöneticiler, aldandıklarını dolaylı olarak itiraf ediyorlar. Hâlbuki Türk milliyetçileri defalarca uyarıda bulundu. Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz'ün hazırladığı "Çözüm Süreci Yazılarından Seçmeler: Hafızları Tazelemek" dosyası konuyu her yönüyle özetliyor. Herkes hatalarını görerek artık ülke ve millet için doğru olanı yapmalıdır. Türkiye, başında dolaşan kara bulutları bir an önce dağıtacağı günleri bekliyor.

         

        Bu ay Türk Ocakları Genel Merkezinin başlattığı bir kampanyayı takdim ediyoruz:“Doğu Türkistan için, Rabia Kadir için, Özgürlüğe "VİZE" ver!Rabia Kadir İçin Bir Milyon İmza!” İmza Kampanyamızın amacı; Doğu Türkistan davasının sembol ismi Rabia Kadir'in Türkiye'ye girişinin önündeki vize engelinin kaldırılmasıdır. Hepinizin desteğini bekliyoruz. Yrd. Doç. Dr. Aysun Demirez Güneri arkadaşımızınRabia Kadir ilesöyleşisini ve yine Türk milletinin gelişmesini doğru bir istikamete ve felsefeye dayandırmak gerektiği fikrini savunan düşünce adamı,AzerbaycanlıProf. Dr. Selahattin Halilov ile söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

         

        Yeni sayılarda buluşmak ümidiyle sağlıcakla ve esen kalın...


Türk Yurdu Ağustos 2015
Türk Yurdu Ağustos 2015
Ağustos 2015 - Yıl 104 - Sayı 336

Basılı: 10 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele