Uluslararası Köroğlu Festivali

Aralık 2013 - Yıl 102 - Sayı 316

        Köroğlu, Türk Dünyası’nda haksızlıklara boyun eğmeyen, mazlumun yanında olan, yaşadıklarını ve içindekileri sazıyla sözüyle halkıyla paylaşan ortak bir destansı kahramandır. “Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu” diyerek mücadelenin bile, savaşın bile mertçe yapıldığı bir coğrafyanın insanıdır. Türkiye'de de “Benden selam olsun Bolu Beyi’ne, çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır." dizelerinde olduğu gibi Bolu'ya mal olmuştur. Üç yıldır Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından düzenlenmekte olan Köroğlu Sempozyumu ile Köroğlu ve yaşadığı coğrafyalar, uluslararası katılımcılar ile akademik olarak değerlendirilmekte idi. Ancak bu yıl Köroğlu Festivali adı altında bir organizasyonla Bolu'nun marka şehir olması yönünde bir adım atılması planlandı. Bu doğrultuda Birinci Uluslararası Köroğlu Festivali adıyla çalışmalara başlandı.

         

        Aynı festival kapsamında Dördüncü Köroğlu Sempozyumu’nun da Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Tüm Türk Dünyası’nın ortak kahramanı olan Köroğlu adına yapılacak böyle bir organizasyonda Türk Ocakları Bolu Şubesi festivalin tüm organizasyonunu ve yükünü üstlenen Bolu Belediyesine organizasyon komitesinde yer almak istediğini belirtti. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın da konuya sıcak bakması üzerine organizasyon komitesinde Türk Ocakları Şube Başkanı Dr. Hüseyin İka ve Gençlik Kolları Başkanı Alper Şafak yer aldı. Organizasyon komitesinin başkanlığını Öz Orman-İş Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Çetin yürüttü. Komitede ayrıca Bolu Belediye Başkanını temsilen Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, Köroğlu Sempozyumunun tüm hazırlığını yürüten Prof. Dr. Erol Öztürk, Bolu Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Güner Ateş de yer almakta idi. Ayrıca düzenleme kurulunda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, eski Tarım Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü'den de yoğun destekler alındı. Komitenin ilk toplantılarında festivalin Türk Dünyası’nı da içine alacak şekilde yapılması, Türk Dünyası’ndan aralarında basın mensuplarının da olduğu çok sayıda katılımcı davet edilmesi, yerel bir festivalden çok uluslararası bir festival haline dönüştürülmesi konuları karara bağlandı. Bu kararlar üzerine yoğun temaslara başlanılarak harekete geçildi. Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mustafa Başkurt ile görüşüldü ve kendisinden festival öncesinde ve festival boyunca çok ciddi destekler alındı. Türk Ocakları Bolu Şubesi Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Mirlan Arstanbaev, Kırgızistan Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Aytaç ve Türk Dünyası’ndan gelecek katılımcıları planlayacak olan Global Yorum Dergisi Editörü Ayfer Aksu ile görüşmeler yaptı. Bu zorlu sürecin sonunda Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Yakutistan, İran Türkmen Sahra ve Kırım'dan yüzün üzerinde katılımcının Bolu’ya getirilmesi planlandı. Festival tarihleri 26-29 Ekim olarak kararlaştırıldı. Bu ayrıntılar, bir festival hazırlıklarının hangi aşamalardan geçilerek yapıldığının bilinmesi açısından önemlidir.

         

        26 Ekim'de üniversitede sempozyum açılışı yapıldı. Bu açılışta Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva'nın Türk birliğinin önemini anlatan konuşması dikkat çekici idi. Sempozyumda çok sayıda bilim adamı Köroğlu ile ilgili bildiri ve sunumlarda bulundu. Sempozyumun ikinci günü ve festivalin açılışı 27 Ekim Pazar günü yapıldı. Festival açılışında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Türk Dünyası ile birlikte yapılan çalışmalardan bahsetti. Açılışa Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Dr. Bülent Aksoy katıldı. Ayrıca Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, sempozyumun kapanış oturumunda yer alarak bir konuşma gerçekleştirdi.

         

        Festival açılış konuşmalarından sonra tüm misafirler Atatürk anıtını ziyaret etti ve etkinlikler başlatıldı. Bolu halkının yoğun ilgisi içinde şehir merkezinde üç farklı noktaya kurulmuş olan sahnelerde Türk Dünyası’ndan gelen misafirler yöresel halk danslarını ve sanatlarını sergiledi. Ulusal basın ve televizyonlarda festival tam anlamı ile yer aldı. Bolu caddelerinde Türk Dünyası’nın dört bir yanından gelen onlarca misafir yöresel kıyafetleri ile rengarenk bir şenlik havası oluşturdu. Festivalin sürdüğü üç gün boyunca Bolu'da birçok temas sağlanarak amacına uyan bir çalışma sergilendi. Festival süresince Bolu Şubesi Gençlik Kolları, şehir merkezinde bir stant açarak tanıtım ve kaynaşma faaliyetleri düzenledi. Katılımcıların Türk Ocakları Bolu Şubesine yaptıkları ziyaretlerde duygu ve coşku dolu anlar yaşandı. Yirmi yıl önce bir araya gelemeyen aynı soydan milletlerin bugün bir araya gelmelerinin gelecek için, Türk birliği için, Turan için ümit verdiği konuşuldu. Sonraki dönemlerde yapılması planlanan birlikteliklere uygun kararlar alındı. Türk Dünyası Köroğlu Gazeteciler Birliği oluşturulması, Kazakistan Tarım Üniversitesi ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrenci ve öğretim üyesi değişim programının başlatılması bunlardan yalnızca birkaçıdır. Bolu için son derece geniş kapsamlı olan bu festivalin Türk Dünyası’nda hâlâ basın yoluyla etkileri sürmektedir. Amacına ulaşan bu festivalin benzerlerinin yapılması ve birlikteliği artıracak etkinliklerin yolunun açılması anlamında, çok güzel bir örnek oluşturdu.

         

         

        


Türk Yurdu Aralık 2013
Türk Yurdu Aralık 2013
Aralık 2013 - Yıl 102 - Sayı 316

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele