Babam M. Cemal Sofuoğlu

Kasım 2013 - Yıl 102 - Sayı 315

        Allah, insanı yeryüzünü imar edecek, konuşma, bilim yapma, düşünme, öğrenme, öğretme, alet yapma, gelişip geliştirme ve araştırma yeteneğinin verildiği bir canlı olarak yarattığını bildiriyor (Bakara:30-31). Bu sebeple de yani akıl ve bilgi ile donatılmış olduğu için şanlı şerefli kılınarak, yaratılanların birçoğundan üstün kılınmış olduğunu (İsra:70 ) ve en güzel şekilde yaratıldığını (Tin:4) bildiriyor. Ayrıca Kur’an-ı Kerim’in birçok yerinde iyilik yapmak emredilmekte ve iyiliğin karşılığının yine iyilik olacağı (Rahman: 60)) ve insanın sorumluluk yüklenmiş bir varlık olduğu (Ahzab: 72) belirtilmektedir.

         

        İşte ben, sevgili babamın bu sorumluluğu yüklenmeyi şiar edinmiş, bütün vaktini okuyup öğrenme, araştırma, öğretme ve iyilik yapma işlerine hasretmiş olduğunu düşünüyorum. Kendisi vefat edeli bir hafta oldu. Bir hafta öncesine kadar kendi şahit olduklarıma ek olarak bu bir hafta içerisinde dinlediğim onlarca anı, bu düşüncemi pekiştirerek doğruladı. Anlamadığım nokta ise bütün bunları yoğun bir şekilde yaparken, yani bir tarafta köyündeki akrabalarına yardımlarda bulunurken, öğrencileriyle gereği gibi ilgilenirken, ailesine yetecek zamanı ayırırken, dostlarını hiç bıkmadan ziyaret ederken, aklındaki soruların cevabını bulmak için, meslektaşlarıyla istişare etmek üzere şehirden şehre seyahat ederken, bir sorunun cevabını bulabilmek için uzmanı ile konuşabilmek amacıyla 72 yaşında üç günlük bir seminere katılırken, onca kitabı okuyup onca konuşmayı, onca bildiriyi, makaleyi, kitabı yazarken vaktinin nasıl kâfi geldiğidir. Herhalde vakit Allah’ın emrettiği yolda harcanınca bereketinin yine Allah’tan olduğudur, şimdiye kadar anlayamadığım.

         

        Allah’ın herkese, babam gibi ardından sevgi, saygı ve gıpta ile anılan birer insan olarak ömrünü tamamlamayı nasip etmesini diliyor, bu zor zamanımızda bizleri yalnız bırakmayan bütün dostlarına ve dostlarımıza teşekkür ediyorum. Başta dedem Sait Hoca olmak üzere onu yetiştiren bütün büyüklerine ve hocalarına minnetim sonsuzdur. Allah hepsinden razı olsun.

         

         

        


Türk Yurdu Kasım 2013
Türk Yurdu Kasım 2013
Kasım 2013 - Yıl 102 - Sayı 315

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele