Babam Necati Gültekin

Kasım 2013 - Yıl 102 - Sayı 315

        Bolu lisesinde öğrenciyken evden halama gidiyorum diye çıkan babam askeri okulun kapısına dayanır. İki yıl eğitimden sonra 1941’de mezun olur. Türkiye’nin ilk jet pilotu olmak üzere İngiltere’ye gönderilir. Kendisi iyi bir pilot ve eğitimci olarak iki yıl sonra ülkesine pilot olarak döner. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda generalliğe kadar yükselir.

         

        Ben asker çocuğu olmanın tüm onurunu doyasıya yaşadım. Sıkıntılarını da annem Malike Gültekin ile paylaştık. Tayinler, seyahatler. Görev dönüşünde babamın göklerde maruz kaldığı yüksek basıncı yuvamızda hep hissettik. Başındaki uçarken giydiği kaskın izleri hiç kaybolmadı. Asıl önemli olan pilot Necati akşam eve dönmüştü. Çok arkadaşımın babası şehit olup göklerde kalmıştı. Şükür ki akşam kapıyı çalan hep babam oldu.

         

        Askerliği bitiren babam, ülkesine hizmeti işar edinmişti. Vatan ve milletine faydalı olmak için siyasete atıldı. Faydalı oldu da. Ama 12 Eylül kâbusu karabasanlar gibi ülkeye ve ocaklara düştü. Yaktı, yıktı parçaladı. Hiç unutmam karlar içinde annem cezaevinin bahçesinden elindeki kar bastonunu sallayarak ‘Ne istiyorsunuz? Gelin beni de alın içeri. Bu adamların günahı ne? Yıllardır içerideler bırakmıyorsunuz yetti, yetti artık…’ Evet, bunu duyanlar şaşırmıştı. Babam penceredeydi. Görevliler şaşırmıştı. Bu kar bastonlu kadın Necati Paşa’nın eşiydi. Kükreyerek bastonu kara saplayan annem, bir daha dışarı çıkmamak üzere evine geri döndü. Üçbuçuk yıl tutuklu kalan babacığım beraat ederek evine döndü. Döndü, ama duyguları, çalışma aşkı törpülenmiş bir vatansever, Cumhuriyetin yetiştirdiği komutan küstürülmüştü. Türk Ocakları ona kucak açtı. Orada hizmete devam etti. Ulaşabileceği son rütbeye gelmişti artık. Eski dostlar, evladım dediği Kerim iyi ki vardınız. Hayatının 91. yaşında 22 Eylül 2013’te dostları, Ocaklı arkadaşları, partililer, hep beraber Necati Paşa’mızı gönüllere gömdük. Bu ayrılığın bir veda olmadığını biliyoruz. Mekânın cennet olduğundan eminiz. Seni çok sevdik canım babacığım.

         

         


Türk Yurdu Kasım 2013
Türk Yurdu Kasım 2013
Kasım 2013 - Yıl 102 - Sayı 315

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele