“Yuvayı Dişi Kuş Yapar” Atasözünün Romanı: Bir Aile Hasan Kallimci

Eylül 2013 - Yıl 102 - Sayı 313

                    “Bir Aile”, ablam ve ustam Emine Işınsu’nun son yazdığı romanlardan biri. Işınsu; 1970’li yıllardan bu yana edebiyat dünyasında bilhassa romanlarıyla öne çıkmış bir isim. İşte ustamın romanları: Küçük Dünya, Azap Toprakları, Tutsak, Sancı, Çiçekler Büyür, Canbaz, Kaf Dağı’nın Ardında, Alpaslan, Atlıkarınca, Cumhuriyet Türküsü, Nisan yağmuru, Havva, Bir Ben Var Bende Bende İçeri (Yunus Emre), Bukağı (Niyazi Mısri), Hacı Bayram, Hacı Bektaş... Ayrıca oyun, deneme, hikâye ve şiir kitapları da var.

         

                    “Bir Aile”, Bilge Kültür Sanat Yayınları arasında 2013 yılında kitaplaştırılmış, 262 sayfa hacminde. Kitabın tanıtımını görünce telefon açıp “Hayırlı olsun!” dileğinde bulunduğumda “Aaa Hasan, daha okumadın mı?” diye sitemde bulunduktan sonra “O roman üzerinde çok emek çektiğini” ifade etti. Diğer eserlerini olduğu gibi bu kitabını da temin ederek okudum ve eser üzerindeki görüşlerimi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

         

                    Bir Aile’de adı üzerine kitapta bir aile konu edilmiş. Başkahraman, lise son sınıfta evlenen bir kadın. Yakışıklı beyi, ne yazık ki bir eş ve baba olmanın sorumluluğunu taşımayan, taşımak da istemeyen, aynı zamanda gözü dışarda bir kişi. Bu durumda bütün yük kadının omuzuna yükleniyor. Kahramanımız sabrediyor, üç çocuğunu da büyütüyor, tahsillerini yaptırıyor ve yuvadan uçuruyor. Nihayet, kaçınılmaz bir sonla hovarda eşinden boşanıp ikinci evliliğini gerçekleştiriyor.

         

                    Eserde sıklıkla şahit olduğumuz bir konu işlenmiş. Peki böyle bir konu işlenerek yazılan eserde okuyucu ne veya neler bulabilir? Ben neler bulduğumu sıralayayım:

         

                    *Eseri okuyup bitirince başlıkta da söylediğim gibi “yuvayı dişi kuş yapar” atasözünü bir daha hatırlıyoruz. Bütün olumsuzluklara rağmen çelik gibi bir irade ile çocuklarına sahip çıkan, onların hayata atılmaya hazırlanmasına yardımcı olan müspet bir anne örneği işlenmiş.

         

                    *Sabrın hayatımızdaki önemi bu eserde pek güzel vurgulanmış. O sabır neticesinde aile parçalanmıyor; çocuklar devletin bakım kurumlarına terk edilmeyip anne sayesinde yaşatılan sıcacık aile ortamında yetiştiriliyor.

         

                    *Kocası tarafından maddi ve manevi açılardan ihmal edilen, horlanan bir kadın olmasına rağmen anne, çocuklarına daima engin bir sevgi, şefkat ve güvenle yaklaşıp onların ruhi açıdan sağlam yetişmelerine yardımcı oluyor.

         

         

         

        

         

         

                    *Anne, ev işleri ve çocuklarıyla uğraşırken kitap okuma fırsatını da buluyor; ayrıca hem liseyi bitiriyor hem de üniversite tahsilini tamamlıyor; böylece çocuklarına iyi bir örnek oluyor.

         

                    Yukarıda bahsettiğim hususlar, bir yuvanın devamı ve çocukların yetiştirilmesi açısından çok önemlidir. Son yıllarda boşanmaların artması, yuvaların pek çabuk yıkılması ve çocukların aile ortamından ayrı yerlerde büyümek zorunda bırakılmaları; Emine Işınsu’nun “Bir Aile” adlı bu eserinin önemini ortaya koymaktadır. Anne babaların hatta anne ve baba adaylarının bu eseri okumalarını tavsiye ediyorum.

         

                    “Bir Aile” adlı romanla ilgili olarak edebi açıdan iki hususa değineceğim:

         

                    *Eserde diğer kahramanlar, başkahraman anne kadar olmasa da ona yakın bir teferruatla anlatılarak okuyucuya tanıtılmıştır.

         

                    *Işınsu, bu eserinde geri dönüşleri çok sık kullanmış; her geri dönüşte anlattığı kahraman veya olayla ilgili tekrarlara başvurmuş, fakat mutlaka o olay ve kahramanla ilgili yeni bilgiler de ilave etmiştir. Geri dönüşlerdeki tekrarlar okuyucu için sıkıcı gibi gelse de merak unsuru hep canlı tutulmuştur.

         

                    Türk edebiyatı, emektar bir kadın romancısından, başkahramanı kadın olan ve aile konusunu işleyen “Bir Aile” adlı romanı kazanmıştır. Ablam-ustam Emine Işınsu’yu tebrik ediyor; ona sağlık, sağlık, sağlık diliyorum.

         

         

        


Türk Yurdu Eylül 2013
Türk Yurdu Eylül 2013
Eylül 2013 - Yıl 102 - Sayı 313

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele