Cami Açılımı!

Şubat 2013 - Yıl 102 - Sayı 306

 

        Ak Parti hükûmetinin iktidarında geçen son 10 yılda muhafazakâr söylemlere, İslami konuşmalara ve farklı konulardaki açılımlara oldukça alıştık. Bunların yanı sıra sık sık basın önünde AK Parti hükûmetinin ekonomik başarılarından, Türkiye’nin çok zenginleşmesinden, hayat standardının çok arttığından, şehircilik başarılarından bahsedildiğine şahit olduk. Bunlara rağmen henüz ‘cami açılımı’ ile karşılaşmadık.

         

        Kış aylarında çok sert iklim koşullarına sahip şehir ve kasabalarımız dâhil tüm yurdumuzdaki camilerimizin birçoğunda hâlâ ısınma sorunu vardır. Camilerimizin birçoğunda alttan ısınma veya dış cephelerinde iyi ısı yalıtımı bulunmamaktadır. Kışın cami cemaatleri namazlarını kılarken hasta olma tehlikesi ile karşı karşıyken yaz aylarında ise tam tersi camilerimizin birçoğu çok sıcak ve havasız olmaktadır.

         

        Camilerimizin çoğunda yangın yönetmeliğine uygun uygulamalar bulunmamaktadır. Yangın tüpleri yoktur. Ana giriş kapıları dışa açılması gerekirken buna dikkat edilmemektedir. Modernleşen ülkemizde halkımızın can güvenliği için her ortamda tedbirler alınmalıdır. 

         

        Modern şehirciliğin ilk göstergesi trafik ve park sorununun çözülmesidir. Yurdumuzun her köşesinde hemen hemen bütün camilerimizde park sorunu vardır. Bırakın eski camileri, daha birkaç yıl önce yapılan ve muhafazakâr kesimde sansasyona yol açan Ankara Yıldızevler Mahallesi’ndeki Hasan Tanık Camisi’nde bile park ve trafik sorunu had safhadadır. Cami cemaatleri ramazan ayında teravih namazlarına giderken bulundukları mahallelerde mecburen uygunsuz park yapmaktadır. Her cuma namazında camilerin çevrelerindeki tüm cadde ve sokaklarda trafik kargaşasına şahit oluyoruz. Bunlar gibi örnekler cennet ülkemizin dört bir tarafında görülmektedir. Bunun tek sebebi, bırakın eski camileri, yeni camilerde bile park sorununun düşünülmemiş olmasıdır. Şehircilikte geliştiği söylenen ülkemizde tüm camilerin park sorununun çözülmesi gerekmektedir.

         

        Birçok camide abdesthanelerin, tuvaletlerin ve ayakkabılıkların fiziki durumlarının iyileştirilmesi gerekiyor. Allah (c.c.)’ın evine yakışır halde temiz ve modern hale getirilmeleri gerekmektedir. Cuma namazlarında, bayram namazlarında ve teravih namazlarından önce, cemaate yetecek ve sıkışıklığa yer vermeyecek şekilde düzenlenmeleri gerekmektedir.

         

        Camilerimizde kurulu bulunan ses sistemlerinin elden geçirilmesi gerekmektedir. Genel yayından yapılan vaazlar çoğu zaman net bir şekilde anlaşılamamaktadır. Özellikle yaşlı cemaat mensupları genel yayından yapılan vaazları anlayamamaktadır. Camilerimizde genel yayınlar yerine cami imamları tarafından vaaz verilmesi ve bu vaazların anlaşılır bir şekilde cemaatlere ulaştırılabilmesi için modern ses sistemlerinin kurulması gerekmektedir.

         

        Camilerimizde vakit namazlarını kılan cemaat oranı oldukça düşüktür. Camilerimizin sadece bayram namazlarında, teravih namazlarında veya cuma namazlarında değil vakit namazlarında ve dini sohbetlerde de sıkça kullanımı için gerekli plan ve programların yapılması gerekmektedir.

         

        Camilerimizin birçoğunun eksiklikleri, cami cemaatlerinin özellikle cuma namazı sonrası verdiği yardımlar ile yapılabilmektedir. Zaman zaman kiliselerin bile onarımına destek olan hükûmetimizin, zenginleşen ülkemizde elini taşın altına sokması, zenginliği tüm halka indirgenmesi ve Anadolu’muzun dört tarafındaki camilerimizin eksikliklerini acilen tamamlanması gerekmektedir. 

         


Türk Yurdu Şubat 2013
Türk Yurdu Şubat 2013
Şubat 2013 - Yıl 102 - Sayı 306

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele