SONRAKİ YIL, ÖNCEKİ YILDAN İYİ OLMAK ZORUNDA

Aralık 2021 - Yıl 110 - Sayı 412

Saygıdeğer Türk Yurdu Okuyucuları,

“Sonraki yıl, önceki yıldan iyi olmak zorunda.” dedik. Zaman zaman takdim yazılarımızın başlıklarına bakıyor ve öyle olup olmadığına karar veriyoruz.  Son bir yıl, Ocak’tan itibaren şu başlıklarla geçmiş: “Türklük Umudunu Yaşatmalı”, “Gerçekten Türk’ün Türk’ten Başka Dostu Yok!”, “Türk Ocağı Türklüğün Direğidir”, “Türklük Baharı da Yaşamak İstiyor”, “Her Mayıs, Türklük İçin Diriliştir”, “Vatan; Aynı Zamanda Sudur, Topraktır, Ağaçtır, Havadır…”, “15 Temmuz 2016 Büyük Bir Badireydi Ama…”, “Ağustos Türklük İçin Zafer Ayı Ama Yangın Yerine Döndük”, “Güz, Toprağa Düşen Yapraklar ile Baharı Hazırlar”, “Türkiye Cumhuriyeti 98 Yaşında”, “Türk Cumhuriyetlerinin Bağımsızlıklarının Otuzuncu Yılı”.

Ülkemiz salgın, yangın, sel gibi büyük felaketlerle dolu bir yılı geride bırakıp umut dolu yıllara doğru yürümek istiyor. Bunu, bütün Türklük âlemiyle birlikte yapmak en büyük hayalimiz. Buna Türk Birliği, Turan diyoruz. Türk Keneşi’nin adının Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirilmesi büyük bir adımdır, büyük bir anlayış ve kabul değişimidir. Çarlık Rusya’da başlayıp Sovyet Dönemi’nde keskin bir şekilde sürdürülen; “Türklük”ü, “Türk milleti”ni “boylar”, “halklar” vb. şekillerde parçalayan baskılı uygulamaların izleri, bağımsızlıktan ancak otuz yıl sonra silinmeye başlanmıştır.

27 Aralık 1919 tarihinde, Ankara’da Kızılca Gün yaşanmış; Mustafa Kemal Paşa Ankara’ya gelmişti. Mehmet Akif’in duasının benzerini edelim: Türk milleti, inşallah bir daha Kızılca Gün için ayaklanmak zorunda kalmaz.

Bu sayımızda, Türk dünyasının kanayan yarası olmaya devam eden “Batı Trakya”yı, bir dosya olarak ele aldık. Konuyla ilgili yazılarımızı önümüzdeki sayılarda da sürdüreceğiz.

Yeni yılın Türklük ve insanlığa kut ve mutluluk getirmesini dileriz.

Dr. İbrahim ATABEY


Türk Yurdu Aralık 2021
Türk Yurdu Aralık 2021
Aralık 2021 - Yıl 110 - Sayı 412

Basılı: 25 TL

E-Dergi: 10 TL

Sayının Makaleleri İncele