GEÇMİŞ ZAMAN PEŞİNDE yahut VAİZİN SÖYLEDİKLERİ

Mayıs 2007 - Yıl 96 - Sayı 237

         

         

                    Kütüphaneciler bir kitabı nitelemek için “Teknik okuma” dediğimiz iç kapak, içindekiler, bölüm başlıkları, önsöz, sonsöz ve arka kapağa bakmak zorundadırlar. Birkaç dakikada yapılan bu bakış, kütüphaneci için tasnif ve tanımlama demektir. Bibliyografik künye ve katalog için teknik okuma zorunludur.

                    Bir kütüphaneci olarak elime aldığım Nevzat KÖSOĞLU’nun “Geçmiş Zaman Peşinde Yahut Vaizin Söyledikleri. Ötüken neşriyatı. İstanbul–2007” kitabını teknik okumayla geçiştiremedim.

                    Bu nasıl bir kitap? Konusu nedir? Diye evirip çevirirken tamamını okumuşum. Bu bir din, düşünce, felsefe, bilim, sosyoloji, dağcılık,  halkbilim, güzel sanatlar, fotoğraf, müzik, dil, tarih, coğrafya, askerlik, yemek, oyun, şiir, türkü, öykü, anı, inceleme, edebiyat, biyografi, eğitim kitabı sayılabilir mi? Hepsine evet! Bütün bu alt başlıklar kullanılabilir.

                    Özetle bu bir kültür kitabıdır. Genel kültür kitabı, dahası Türk Kültürü kitabıdır. Elimden bırakamadığım, bir çırpıda okuduğum ve kendimden, çevremden bir şeyler bulduğum bu kitabı böylece tanımlıyorum.

         

                                                                       


Türk Yurdu Mayıs 2007
Türk Yurdu Mayıs 2007
Mayıs 2007 - Yıl 96 - Sayı 237

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele