GALİP ERDEM

Mart 2007 - Yıl 96 - Sayı 235

 

        Pek çoğunuz rahmetli Galip Erdem ağabeyi tanırsınız ama belki "Teorilerini" bilmeyeniniz vardır. Hem rahmetliyi analım, hem de bu teorileri anlatalım.

        Galip Erdem ağabey, bizim neslin ve bizden sonraki gençlerin hem hocası, hem rehberi idi. Kocaman bir beyni ve ondan da büyük bir yüreği vardı. Başta Tercüman ve Yeni İstanbul olmak üzere pek çok gazetede köşe yazıları; Türk Yurdu, Orkun, Ötüken, Ocak, Devlet, Töre ve Sözcü dergilerinde makâleler yazdı. Yayımlanmış kitaplarının adedini ben bile sayamam. Binlerce konferans verdi. Hepsinden önemlisi sohbetleri doyumsuzdu. Erken yaşlarda vefatı Türk düşünce hayatı açısından çok büyük kayıptır.

               Şimdi size onun ibret dolu teorilerinden aklımda kalanları sıralayacağım:

               1- "Ağrı Dağı" Teorisi: (Daha önce de yazmıştım); kendi ifadesi ile anlatıyorum: "Bizler DÂVA’yı Ağrı Dağı’nın zirvesine çıkaracaktık. Yola koyulduk, bin zahmet ve emekle, acılar çekerek dağa tırmandık. Zirveye vardığımızda sevincimiz sonsuzdu ama küçük (!) bir noksanımız olduğunu fark ettik: Dâva’yı dağın eteklerinde unutmuştuk. Meğer biz dâvayı değil, kendimizi zirveye çıkartmışız..."

                2- "Dönen döner" Teorisi: Bir kere dönen, ilerde tekrar dönebilir; döneklere dikkatli davranın.

               3- "Bırak meçhûl kalsın" Teorisi: Başkalarının sizi sevip sevmediğini ve hakkınızdaki kanaatini ille de öğrenme merakına kapılmayın; belki üzücü bir sonuçla karşılaşırsınız... Bırakın meçhûl kalsın, böylesi daha iyidir.

               4- "Kazık" Teorisi: Başkalarının yediği kazık sizi uyarmaya yetmez; ille de bizzat kazık yiyerek ders alırsınız.

               5- "Keman çalma" Teorisi: Kim bilmediği işi yaparsa veya bilmediği konuda konuşursa, hayatında eline hiç almadığı kemanı çalıyor gibidir...

                6- "Metafizik mâceraperest" Teorisi: Hayatın asla bilinemeyecek yönlerini araştıran, ruhlar dünyasına dalan, insanlığın bütün sırlarını çözmeye kalkan tipler metafizik mâceraperestlerdir.

               7- "Kompartıman" Teorisi: Bazılarının beyni bölüm bölümdür, kompartımanlara ayrılmıştır; kompartımanlar arasında bütünlük, geçiş ve iletişim yoktur; beynin bir bölümünün ak dediğine diğer bölüm kara deyebilir...

                    Görüyorsunuz, büyük kafalar öldükten sonra bile derse devam ediyor. Rahmetli de onlardan biriydi... Ruhu şâd olsun!..

         

         


Türk Yurdu Mart 2007
Türk Yurdu Mart 2007
Mart 2007 - Yıl 96 - Sayı 235

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele