NECATİ ASIM USLU

Ağustos 2008 - Yıl 97 - Sayı 252

 

                    Çankırı Saray Mahallesinde 1933’te doğmuş olup babası Mustafa USLU’dur. Babaannesi Astarlıoğullarındandır. Büyükbabası Kandilcioğullarından Kara Hamdi Hocadır. Annesi Zeliha Hanım Âşık Musluoğullarındandır.

                    Kastamonu Lisesi, arkasından İstanbul Eczacılık Fakültesini bitirdi. Babası Ziraat Bankası Müdürlüğü yapmış olan Mustafa Beydir. 1962’de Çankırı Türkçüler Derneği Başkanlığı yaptı. 1965’te CKMP Genel Başkanlığına Merhum Türkeş’in seçilmesinde görev aldı. Sonra MHP İl Başkanı oldu. 1968’de Genel Başkan Yardımcılığına seçildi. 1980 öncesinde sessiz sedasız partinin tüm ağır görevlerini yerine getirdi. Bu arada Çankırı’da eczacılık yaptı. Daha sonra İstanbul’da ticarete başladı. Evlendi eşini genç yaşta kaybetti. İki kız evladı büyüttü. Beş yıl önce ağır bir trafik kazası geçirdi. 2004 yılında Yaran Kültürü ve Çankırı Sempozyumuna katıldı. Yirmi sayfalık bir bildiri sundu. Bu bildiri Valilikçe yayımlandı. 2005 yılında Çankırı’dan Sözler adlı eserini neşretti. Yaklaşık 25 yıllık araştırmasını kitap haline getirdi. Türk Dil Kurumu ödülünü aldı. Eserde Çankırı’ya özgü Türkçe sözler, deyimler, atasözleri, köy ve mahalle isimlerinin adlarının nereden geldiğini, yaran kültürünün temellerini, Çankırı’nın kültür ve tarihini kapsamlı bir şekilde açıkladı. Türk İslam Kültürünün bilge insanıydı. Çankırı’ya hizmet etmek, gençleri millî manevi yönden yetiştirmek için çırpınan değerli bir ağabeyimizdi. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.

        Çankırı Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Mütevelli üyesidir. Ağabeyi Hamdi Uslu 1972 yılında Yaran Başağalığı yaptı. Çankırı’da uzun yıllar Diş hekimliğini icra etti. Necati Asım USLU 6 Temmuz 2008’de İstanbul’da vefat etmiş olup İstanbul’da defnedilmiştir.

         Merhum USLU Çankırı’da mahalli gazete olan Karatekin Gazetesi’nin de kuruculuğunu yapmış olup adı geçen gazete halen yayın hayatına devam etmektedir.

         

 

         


Türk Yurdu Ağustos 2008
Türk Yurdu Ağustos 2008
Ağustos 2008 - Yıl 97 - Sayı 252

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele