DİLAVER AĞABEY

Ağustos 2008 - Yıl 97 - Sayı 252

 

Dilaver ağabeyi 1976 yılında Ankara’da yayınlanan “ Çaylak” mizah dergisindeki Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi başlıklı güncel konularda yazdığı yazılarla tanımıştım. Kısa bir süre sonra Ankara’ya yerleşince şahsen tanıma bahtiyarlığına eriştim. Aramızda samimi bir bağ oluşmuştu

            Çaylak mizah dergisi İstanbul’a taşınıp kapanınca birkaç genç arkadaşla (Naci APAYDIN, Selçuk OKSAL, Ömer GÜNGÖR, Ahmet YAZICI) Hoca Nasrettin mizah dergisini düşündük. Fakat bazı tereddütlerimiz vardı. Dilaver ağabey benim 06 Ofset Reklâm ajansına geldiği bir gün bu tasamızı ve tereddütlerimizi anlattık. Her zaman dik duruşlu, yönlendirici ve yüreklendirici tavrını bir kez daha göstererek söyle dedi: -“Çaylak mizah dergisinin bütün yükünü siz taşıyordunuz. Orada piştiniz. Artık sizler çaylak değil palazlanmış birer usta karikatüristsiniz. Derginin amacına ulaşması için yeterlisiniz. Ben de yazılarımla desteklerim”.

            Yine Dilaver ağabey sayesinde kadromuza Diyanet Baş Müfettişlerinden A. Kadir Sezgin Bey de katıldı.

            12 Eylül’de kapatılan dergimiz ancak dört sayı çıkarabildik. Bu süre zarfında Dilaver ağabey hemen hemen her gün ofisime gelerek varlığıyla bize güç kattı. Hoş sohbet bir insandı. Günlük konularda bile konuşurken konunun özünü darbımesellerle ifade eder, kısadan hisselerle herkesi etkilerdi. Kısa süreli o çalışma yılları bizim için ufuk açan bir mektep gibiydi.

            Görevim gereği doğuya gittim. 6 yıl sonra tayinim İstanbul’a çıktı. Bir baskı işi için Osmanlı matbaasına uğramıştım, Dilaver CEBECİ ve Abdulkadir Sezginle karşılaştım. İki eski dost ağabeyi bulmanın coşkusu ile hasret giderdim. Bana her hangi bir yayın çalışman olursa karşılıksız destek sözü verdiler.

            İşte Dilaver ağabey benim hayatımda, aynı çizgide çalışma yapmamızın dışında nice güzel hasretleriyle üzerimde silinmez izler bırakmıştır.

Ne mutlu bizlere ki Dilaver ağabeyin farkına 70’li yıllarda varmıştık. Ebedi istirahatgâhında dualarımızla huzur bulacağına inanıyorum.

 Allahın Rahmeti Üzerine Olsun.

 


Türk Yurdu Ağustos 2008
Türk Yurdu Ağustos 2008
Ağustos 2008 - Yıl 97 - Sayı 252

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele