Türklüğün Gerçekliği Dilde Saklıdır

Aralık 2017 - Yıl 106 - Sayı 364

        Türk Yurdu, kurulduğu günden beri Türklüğü kültür üzerinden temellendirmeye özen gösterir. Kültürün temeli ise şüphesiz dildir. Türk kültürü için Türkçedir. Dolayısıyla Türklüğün gerçekliğini Türkçede aramak ve buradan temellendirmek doğru bir yöntemdir. Bu doğru yöntemi bilimsel esaslarla uygulayıp Doğu Türkistan’dan Bosna’ya kadar Türkçeyi takip ederek Türklüğün çok zengin izlerini, ürünlerini, varlığını tespit etmek mümkündür. Bu gerçeklik hem bir boyutuyla kültür mirasımızdır hem de başka bir boyutuyla mevcut hâlimizdir. Türkçe dilimizdir, kimliğimizdir, zenginliğimizdir. Türkçemizi kaybedersek kendimizi kaybederiz, millet olmaktan çıkarız, vatana sahip olamayız, geleceğimizi inşa edemeyiz. Türklüğümüzü sürdürmenin yolu, dilimizin değerini bilmekten ve gücünü idrak etmekten geçer. Bunun için bilinçli kültür ve eğitim politikalarına ve yoğun alan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

        Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumunun öncülüğünde, Cumhurbaşkanlığı himayesinde 2017 yılı “Türk Dili Yılı” ilan edildi. Türk Ocakları ve Türk Yurdu olarak bu konuda duyarlılığın artırılmasını asli görevimiz kabul ettiğimiz için bir dosya çalışmasıyla katkıda bulunmak istedik. Dosya editörlüğünü Prof. Dr. Çetin Pekacar hocamız yaptı. Konunun uzmanı hocalarımızın katkılarıyla çok değerli makaleler hazırlandı. Beğenerek okuyacağınıza ve paylaşacağınıza inanıyoruz. Yine bu sayımızda Hüseyin Nihal Atsız ve Necdet Sançar anısına iki yazımız dikkatinizi çekecektir. Konuyu akademik olarak ele alan bu yazılardan ilkini Doç. Dr. Süleyman Solmaz, diğerini Serkan Akgöz kaleme aldı. Türkçülük tarihi için yapılacak çalışmaları yayınlamak, Türk Yurdu için bir görevdir. Türklük, Türkçülük, Türkler dünyası bizim için önceliktir.

        Aralık ayı ile bir yılı daha tamamladık ve yeni bir yıla başlayacağız. Türk Yurdu ailesi olarak geçen yılın muhasebesini yaparken gelecek yıl için de iyi temennilerde bulunarak sağlıklı, huzurlu, başarılı bir yıl dileriz.


Türk Yurdu Aralık 2017
Türk Yurdu Aralık 2017
Aralık 2017 - Yıl 106 - Sayı 364

Basılı: 12 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele