Türk Devlet Geleneği ve Demokrasi

Temmuz 2014 - Yıl 103 - Sayı 323

        Türkiye yine bir seçim atmosferine giriyor. Bu seçim biraz farklı olacak. Ülkemizin yönetim sistemi arayışı bir yüzyılı geçti. İkinci Meşrutiyet’in 1908 yılında ilan edilmesi ile başlayan ikili yönetim sistemi, Cumhuriyet’in ilanıyla kurumsallaştı. Bir siyasi partinin iktidarı ve bir cumhurbaşkanı üzerine kurulu olan bu sistemde esas olan, halk iradesinin yönetime yansımasıdır. Çağdaş demokrasi ve insan haklarına dayalı, katılımcı ve çoğulcu bir anlayışa sahiptir. Bu anlayış doğrultusunda, daha önce Meclis tarafından milletvekillerinin oylarıyla seçilmekte olan cumhurbaşkanı, 2007 yılında yapılan Anayasa değişikliği gereği, doğrudan halk tarafından seçilecek. Türkiye’de cumhurbaşkanının ilk defa halkın oylarıyla seçilecek olması, dikkatleri tekrar yönetim sistemleri üzerine çekti.

         

        Türk devlet geleneği, güçlü bir lider ve ehliyetli bir yönetim ekibi ile büyük başarılar elde edildiğini göstermektedir. Bu başarının sağlanması, şüphesiz birçok şartın yerine gelmesine bağlı. Bu şartların başında, millet ile yöneticinin güven duygusu içinde bütünleşmesi ve güçlü bir gelecek ülküsü taşıması gelir. Bunu sembolik olarak Sultan Alparslan’da, Fatih Sultan Mehmet’te, Mustafa Kemal Atatürk’te görmek mümkündür. Bu bakımdan cumhurbaşkanlığı, biz Türkler için özel bir anlam taşıyor. Üstelik dünyadaki gelişmelere bağlı olarak demokrasiyi benimsemiş bir toplum yapısında, bunun önemi daha da artıyor. Ağustos ayında yapılacak olan “Cumhurbaşkanı Seçimi” dolayısıyla biz de bu ayki dosya konumuzu “Yönetim Sistemleri” olarak seçtik. Çok değerli akademisyen yazarlarımızın konuyla ilişkin makalelerini ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

         

        Türk Yurdu, her geçen gün kendisini yenileyerek yoluna devam ediyor. Dünya şartları hızla değişiyor ve biz bu değişime uygun olarak kendimizi geliştirmek zorundayız. Yüzyıl önce dergi ve gazete en modern araçlardı. Bugün internet üzerinden yapılan yayınlar yaygınlaştı. İsteyen okuyucularımız, dergimize “http://dmags.net/yayinlar/dergiler” adresinden abone olarak ulaşabilirler; modern dijital cihazlarında, dünyanın her yerinde dergimizi okuyabilirler. Yakında okuyucularımız eski sayılarımızın sayısal kopyalarını kendi web sayfamızdan indirebilecekler veya CD olarak dergimizden satın alabileceklerdir. Türk Yurdu olarak yeni kitaplarla da okuyucularımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz’ün “Türkiye’nin Kritik Dönemeci” kitabından sonra Yrd. Doç. Dr. Yücel Namal’ın “Zonguldak Türk Ocakları” adlı çalışmasını Türk Yurdu Yayınları arasında ilginize sunuyoruz. Kitapları dergimizden sipariş edebilirsiniz.

         

        Bu ay Ramazan’ın coşkusu ve bereketini yaşıyoruz.Bu vesileyle önce okuyucularımızın sonra bütün Türk milletinin ve İslam dünyasının Ramazan Bayramı’nı tebrik ederiz. Yeni sayımızda buluşmak üzere sağlıcakla kalın.


Türk Yurdu Temmuz 2014
Türk Yurdu Temmuz 2014
Temmuz 2014 - Yıl 103 - Sayı 323

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele