Yesevi’den Günümüze Türklük

Aralık 2016 - Yıl 105 - Sayı 352


        Türklük bugünün gerçekliği değildir. Türklük “kökü mazide olan ati”dir. Türklük tarih içinde yoğrulan bir milletin adıdır. Bu milletin oluşmasında önemli tecrübeler ve düşünceler etkilidir. Türkçe bu tecrübe ve düşünceleri yaşatan bir kaynaktır. Büyük liderler, sanatçılar, ilim adamları ve inanç önderleri milletin hayatında en sağlam köşeleri inşa eder. Bu anlamda milletler uzun bir süreç içinde bir mimari eser gibi inşa edilirler. Oğuz Kağan, Dede Korkut, Ahmet Yesevi, Yunus Emre gibi isimler Türk milletinin inşa edilmesinde büyük roller üstlenmişlerdir. Bunlar gibi yüzlerce isim aynı işleve hizmet etmişlerdir. Türk milleti bu açıdan son derece zengin bir geçmişe sahiptir. Bu durum, Türklüğümüz için gurur verici bir manzara oluşturur. Bize düşen Türk evladı olarak atalarımızı tanıdıkça kendimizi tanımak ve geleceğe güvenle bakmak olmalıdır. Türk Yurdu bu görevi en iyi şekilde yapabilmeyi kendisine görev kabul etmektedir. 

        Türk milliyetçiliği, Türklüğün tarih içindeki zenginliğini, başına gelen olumlu ve olumsuz olayları, şimdiki durumunu bilmek ve toplum nazarında şuur haline getirmeyi bir görev olarak kabul eder. Türk Yurdu bu görevi sürdürmek için sizlere kıymetli yazılar sunmaya çalışıyor. Bu sayımızda Profesör Mahir Nakip Irak’ta Türkmenlerin durumunu, Profesör Nevin Güngör Ergan 15 Temmuzun Sosyolojisini, Profesör Hasan Bacanlı Toplumsal İlişkileri, Profesör Süleyman Dönmez Son Dönem Türk Siyasetini değerlendirdi. Değerli arkadaşımız Doç. Dr. Erdal Aksoy, 2016 Ahmet Yesevi Anma Yılı dolayısıyla bir dosya çalışması ile katkı sağladı. Dosyada çok kıymetli yazılar sizlerin ilgisini bekliyor. Aralık ayında Cumhuriyet döneminin en büyük Türkçü kalemi Hüseyin Nihal Atsız anısına iki yazı takdim ediyoruz. Dergimiz sınırlı sayfa ve imkânlardan dolayı sırada bekleyen yazıları maalesef sizlere ulaştıramıyor. Yazısı bekleyen yazar dostlarımızın bizi anlayışla karşılayacaklarını umuyoruz.

        Dergimizi Türk Ocakları olarak Genel Merkez ve Şubelerimiz birlikte çıkarıyoruz. Türklüğe karşı sevgi ve bağlılık içinde olan dostlarımız bizi gönülden destekliyorlar. Bütün gönüllü desteklere şükranlarımızı sunuyoruz. Derginin okuyucuya ulaşmasında maliyetler çok arttı. Uzun süredir fiyat ayarlaması yapmadık. Geçen yıl dergimizin üzeri fiyatı 12 lira olarak belirledik ama hem abonelerimize, hem de şubelerimize yansıtmadık. Aralık ayında son olarak eski fiyatlardan abone kaydı alacağız. Ocak ayından itibaren yeni fiyat uygulamasına geçeceğiz. Desteklerinizi bizden esirgemeyeceğinize inanıyoruz. Bizi web sayfamızdan ve sosyal medyadan da takip ederek desteklerseniz seviniriz. 

        Gelecek 2017 yılının hayırlar getirmesi temennisiyle sağlıcakla kalın. 

Türk Yurdu Aralık 2016
Türk Yurdu Aralık 2016
Aralık 2016 - Yıl 105 - Sayı 352

Basılı: 12 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele