2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Sorunlarla Başlıyor

Ekim 2016 - Yıl 105 - Sayı 350


        Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı KHK yayımlayarak yeniden sözleşmeli öğretmenliği getirdi. Türk Eğitim-Sen olarak, öğretmenlerin çok sıkı bir güvenlik taramasından geçirildikten sonra KPSS puan üstünlüğüne göre kadrolu olarak atanmalarını doğru buluyor; sözleşmeli ve mülakat esasına dayalı bir öğretmen alımına karşı duruyoruz. Çünkü;

        -Sözlü sınav torpil demektir ve istismara açıktır.   

        -Mülakat sisteminde, KPSS’de yüksek puan alanların yerine düşük puan alanların atanması kolaylaşmaktadır. 

        -Sözleşmeli öğretmenlik, iş güvencesiz bir çalışma yöntemidir. Sözleşmeli öğretmenler, özlük hakları açısından kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahip olamayacaklar ve işlerini kaybetme endişesi taşıyacaklardır.

        -Özel dershanelerde ya da etüt merkezlerinde 6 yıl çalışan öğretmenler KPSS şartı aranmaksızın sözleşmeli öğretmen olarak atanacaktır. Bu durum eğitimimiz açısından acı vericidir.

        İşte tüm bu nedenlerden dolayı sendikamız sözleşmeli ve mülakat uygulamasına dava açtı. En kısa zamanda davanın sonuçlanmasını ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın dava sonucuna göre hareket etmesini bekliyoruz.

        Bilindiği üzere; 15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi Türk milletinin birlik ve beraberliğini hedef almıştır. Çok şükür ki, bu darbe girişiminde kazanan demokrasimiz ve Türk milleti olmuştur. Bu alçaklığın ardından kamuda FETÖ’ye yönelik operasyonlar yapılmaktadır. Bu kapsamda tüm kurumlarda açığa alınan, meslekten ihraç edilen kamu çalışanlarımız olmuştur. 

        Milli Eğitim Bakanlığı, personelinin en fazla açığa alındığı Bakanlıktır. Açığa almaların akabindeki meslekten ihraçlarda siyasi, ideolojik ve sendikal tercihlerin etkisi olmadığı görülmektedir. Ancak ne yazık ki, bu işlemler sırasında bazen hatalar yapılmakta ya da art niyetli kişilerin yanlı yaklaşımı söz konusu olabilmektedir. Sendika olarak masum insanların ve ailelerinin bu süreçten zarar görmemelerini önemsiyoruz. Konuyla ilgili şikâyetleri değerlendiriyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak; herkesin işini daha titiz yapmasını, OHAL’in fırsata çevrilmemesini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yöndeki kaygılarının dikkate alınmasını, itiraz dilekçelerinin titizlikle değerlendirilmesini, günahsız insanların mesleğe geri döndürülmesini istiyoruz.

        Öte yandan;

        -MEB’in tüm yargı kararlarına saygılı olmasını, yönetici atama mevzuatının değiştirilmesini, torpilin ortadan kaldırılmasını ve liyakate önem verilmesini bekliyoruz.

        -Diplomaya bağlı alan değişikliği, mevzuatta yer almasına rağmen ne yazık ki uygulanmamıştır. Birçok branşta öğretmen açığını karşılayabilecek olan alan değişikliği hususunda, MEB’in kararını bir kez daha gözden geçirmesini istiyoruz.

        -Düşük zam oranlarına mahkûm edilen eğitim çalışanlarının MEB tarafından desteklenmelerini talep ediyoruz.

        Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türk Yurdu Ekim 2016
Türk Yurdu Ekim 2016
Ekim 2016 - Yıl 105 - Sayı 350

Basılı: 10 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele