Uluslararası “İpek Yolu’nun Yükselişi ve Türk Dünyası” Bilgi Şöleni Yapıldı

Nisan 2016 - Yıl 105 - Sayı 344

        Başbakanlık Tanıtma Fonu desteği ile Uluslararası “İpek Yolu’nun Yükselişi ve Türk Dünyası” Bilgi Şöleni, 3-4 Mart 2016 tarihlerinde Ankara’da Millî Kütüphane salonlarında gerçekleştirildi. Alan gezisi 5-6 Mart 2016 tarihlerinde Aksaray ilindeki Ağzıkarahan ve Sultanhanı kervansaraylarına yapıldı.

        Açılış programı, 3 Mart 2016 Perşembe günü, saat 09.00 itibarıyla başladı. Saat 09.30’da İpek Yolu Fotoğraf Sergisi açılışı, TO Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, MK Başkanı Zülküf Yılmaz, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve beraberindeki heyet tarafından yapıldı. Saat 10.00’da açılış konuşmalarına geçildi. Açılış takdimini TRT sunucusu Meltem Ersan yaptı. Proje yöneticisi Dr. Fahri Atasoy ile başlayan konuşma listesinde VGM, MKB, TÜRKSOY, Türk Keneşi, Türk Akademisi, TOGM temsilcileri veya Başkanları yer aldı. İpek Yolu projesinin KTB bünyesinde başlatılmasını sağlayan Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen konunun önemini belirterek takdirlerini ifade eden özel bir konuşma yaptı.

        Bilgi Şöleni Oturumları, saat 11.30’dan itibaren A ve B salonlarında paralel olarak başladı. 4 Mart 2016 Cuma günü ise C salonu dâhil edilerek üç salonda tamamlandı. Programda 118 kişi yer aldı. Bildiriler daha sonra Türk Yurdu yayınları arasından yayımlanarak kamuoyunun ilgisine sunulacak.

        İpek Yolu Fotoğraf Sergisi, “Üç Gönülden İpek Yolu” adıyla üç fotoğraf sanatçımızın eserlerinden oluştu. Sergide Arif Aşçı’nın 1996 yılında Son Kervan projesi kapsamında, Tuna Akçay ve Hamit Yalçın’ın bu Bilgi Şöleni vesilesiyle Orta Anadolu kervansaraylarında çektiği fotoğraflar yer aldı. Sanat danışmanlığını Tuna Akçay, kreatörlüğü Erdoğan Gümüş üstlendi.

        Kervansaray Yolu Rehber Kitabı, Kayseri - Konya arası Orta Anadolu’daki kervansarayların bir gezi rotası içinde tanıtılması için hazırlandı. Dr. Fahri Atasoy yönetiminde Ali Kılcı, Gökçe Günel ve Erdoğan Gümüş tarafından hazırlanan kitabın fotoğrafları Tuna Akçay ve Hamit Yalçın’a ait.

        İpek Yolu’nun Hazineleri Kervansaraylar Filmi, Senaryosu ve Yönetmenliğini Tunç Boran’ın üstlendiği tanıtım filmi, Orta Anadolu kervansaraylarını merkeze aldı. Orta Çağ kervansaraylarının muhteşem gücünü gözler önüne serdi.

        Anadolu Kervansarayları ve Yolları Haritası, İpek Yolu Araştırmaları Derneği adına Gökçe Günel ve Ali Kılcı tarafından hazırlandı. Harita hem büyük boy olarak Bilgi Şöleni’nde sergilendi hem de Rehber Kitap’ta yer aldı.


Türk Yurdu Nisan 2016
Türk Yurdu Nisan 2016
Nisan 2016 - Yıl 105 - Sayı 344

Basılı: 12 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele