Doğu Türkistan Türklerine Yapılan Katliamı Kınıyoruz!

Ağustos 2009 - Yıl 98 - Sayı 264

        DOĞU TÜRKISTAN TÜRKLERINE YAPILAN KATLIAMI KINIYORUZ

         

        06 Temmuz 2009

         

        Doğu Türkistan’dan alınan haberlere göre Urumçi’de yeni bir katliam yaşanıyor. Çin’in kendi haber ajansının dışında bilgi almak çok zor olduğundan ölenlerin gerçek sayısının ne olduğunu kesinlikle bilmek mümkün değil.  Ancak çok zor şartlar altında bölgeden alınan bilgiler bu sayının 300 civarında olduğunu gösteriyor.

         

        Çin Dünya’nın gözünün içine baka baka Doğu Türkistan’da ilk çağları hatırlatan insanlık dışı korkunç bir baskı uyguluyor. 30 milyona yakın Doğu Türkistanlı en doğal insan haklarından mahrum bırakılarak kölelik rejimi altında hayatta kalmaya çalışıyor. Çin milyonlarca km2’lik bir alanı hapishane haline getirmiş durumda. Oradaki insanların Türk ve Müslüman oluşu, bölgenin Batı nazarında öncelikli güzergâh olmayışı, Çin’in güce dayalı militarist bir yönetim olması gibi nedenlerle milyonlarca Doğu Türkistanlı kaderleriyle baş başa var olma mücadelesi veriyorlar.

         

        Urumçi’deki son katliam Çin’in ilk uygulaması olmadığı gibi sonuncusu da olmayacak gibi görünüyor. Dünya’nın ilgisizliği, bu vahşete hiçbir yaptırımın uygulanmayışı, Doğu Türkistan Türklerinin bir milyar iki yüz milyonluk bir kitleye karşı koyma imkânlarının bulunmayışı bu elim tabloyu ortaya çıkarıyor.
       

         

         Doğu Türkistanlılara reva görülen bu insanlık dışı zulüm devam ettiği sürece, hukuk, insan hakları ve demokrasi gibi çağdaş evrensel değerlerin ahlâkî bir geçerliliği kalmıyor. Bu kavramları güncel ve geçerli kılmaya çalışan başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını çağımız için yüzkarası olan bu Çin zulmünü durdurmak üzere harekete geçmeye çağırıyoruz.

         

        

TÜRK OCAKLARI GENEL MERKEZİ

         


Türk Yurdu Ağustos 2009
Türk Yurdu Ağustos 2009
Ağustos 2009 - Yıl 98 - Sayı 264

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele