Tarihi, Siyasi Ve Hukuki Yönleriyle Ermeni Meselesi Sempozyumu

Nisan 2015 - Yıl 104 - Sayı 332

        Türk Ocakları Genel Merkezi ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nin İşbirliğiyle 28 Mart 2015’te Adana’da “Tarihî, Siyasi ve Hukuki Yönleriyle Ermeni Meselesi” sempozyumu düzenlendi. Sempozyuma Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, MHP Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yanı sıra alanında uzman akademisyenler katıldı. Seyhan Otel’de düzenlenen programa halkın katılımı da yoğundu. Program öncesinde Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün getirdiği Ermeni Meselesi sergisi açıldı.

        
Programın açış konuşmasını Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı. Genel Başkan Prof. Dr. Öz, konuşmasına 1915 yılının tarihimizdeki önemine değinerek başladı. 1915’in Birinci Cihan Harbi’nin, Çanakkale Savaşları’nın yüzüncü yılı olduğunu aynı zamanda da sözde soykırım iddialarının da odaklandığı tarih olduğunu ifade ederek o dönemde emperyal güçlerin Anadolu’da ve Orta Doğu’da oynadığı oyunların benzerlerinin bugün yine oynandığını söyledi.

        
Ermeniler üzerinde büyük oyunlar oynandığını altını çizen Prof. Dr. Öz, günümüzde milletimizin bu olayların çarpıtılması yoluyla yanlış yönlendirildiğini, özür dileme hatta sözde soykırımı tanıma gibi kabul edilemez işlerle meselenin çözüleceğine inandırılmaya çalışıldığını ifade etti.

        
Savaş şartlarını özetleyerek bu süreçte daha 1915’ten çok önce Ermeni çetelerin çeşitli yerlerde örgütlendiğini ve emperyal güçlerden destek aldığını belirten Prof. Dr. Öz, Osmanlı’nın en zor zamanlarından birinde de Ermenilerin isyan ettiğini, pek çok saldırı ve katliamlara giriştiğini ve Türk milletinin buna karşılık nefsi müdafaa olarak sevk ve iskânı, yani tehciri seçtiğini söyledi.

        
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün konuşmasının ardından kürsüye Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü geldi.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de Adana’nın da Ermeni mezalimini bizzat yaşadığını, babaannesinin babasının, Ermeniler tarafından öldürülürken eşinin de Kars’ta, Ermenilerin zulmünden kaçan aileden olduğunu belirtti. Sözlü, 1915’te Ermenileri kullanan zihniyetin, bugün de siyasi Kürt hareketinde yer aldıklarını söyleyenleri kullandığını öne sürerek, “Siyasi Kürt hareketi, onların misyonuna soyunmaktadır. Onlar, dünden bu zamana kardeşçe yaşadıkları topraklarda huzuru bozmamak üzere bir tercih yapmak ya da duruşlarını yeniden gözden geçirmek zorundadırlar.” dedi.

        
Hüseyin Sözlü’ye konuşmasından sonra Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz tarafından Hüseyin Sözlü adına çekilmiş bir tuğranın olduğu bir tablo ve Türk Yurdu dergisinin son sayılarından oluşan bir seti hediye etti. Ardından Açış Konferansını vermek üzere kürsüye MHP Grup başkanvekili ve Türk Tarih Kurumu eski başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu geldi.

        
MHP Grup Başkanvekili ve Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, “Asılsız Ermeni iddialarına” ilişkin, “Önce Türk’ün Türk’e propagandasını yapmak zorundayız, çünkü kendi kamuoyumuz Ermeni meselesini bilmiyorsa siyaseten çözmek zaten mümkün olmayacaktır” dedi.

        
Prof. Dr. Halaçoğlu, geçen ay İtalya Parlamentosu, geçen hafta da Avrupa Parlamentosu’na gittiğini, parlamenterlerle görüştüğünü, Türkiye’nin bu konunun anlatımında “yaya kaldığını” söyledi.

        
Türkiye Cumhuriyeti’nin parlamentosunda, TBMM’de, ‘soykırım var’ diyen bir partinin mensuplarıyla yan yana oturduklarını belirten Halaçoğlu, şöyle konuştu:

        
“Geçen gün HDP’den bir zat çıktı, ‘Türkiye soykırım yapmıştır’ dedi. Bunu, itiraz edip çevirttik, kaldırttık. Biz karşı çıkmasak hiçbirisi karşı çıkmıyor. TBMM’de ben karşı çıkmasaydım hiç kimsenin gıkı çıkmayacaktı. Şimdi düşünün, kendi parlamentomuzda bile konu tam olarak bilinmeyen bir mesele olarak duruyor. Haliyle bilinmediği için de herhangi bir faaliyet gösteremiyoruz.”

        
Halaçoğlu’nun ardından sempozyumun oturumlarına geçildi. İlk oturumun başkanlığını Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı. Oturumda Yrd. Doç. Dr. Ramazan Erhan Güllü, “Ermeni Sorununun Ortaya Çıkış Sürecinde İstanbul Ermeni Patrikhanesi”; Prof. Dr. Yusuf Sarınay “Ermeni Tehcirinin Sebepleri” konusunu; Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur, “Ermenilerin Tehcirden Dönüşleri” konusunu; Prof. Dr. Mustafa Çolak “Alman Parlamentosu’nun Türkler ile Ermenileri Barıştırma Çabaları ve Arka Planı” konusunu anlattı. İkinci oturumun başkanlığını Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz yaptı. Oturumda Doç. Dr. Nejla Günay “Halep Vilayeti’nde 1909 Yılı Olayları” konusunu, Doç. Dr. Recep Karacakaya “1909 Adana Olaylarının Basındaki Yansımaları” konusunu, Prof. Dr. Kemal Çiçek “1909 Adana Olaylarını Yeniden Değerlendirme” konusunu, Yrd. Doç. Dr. Süleyman Hatipoğlu “Milli Mücadele Döneminde Çukurova’da Ermeni Terörü” konusunu anlattı. Üçüncü ve son oturumda, oturum başkanlığını Türk Ocakları Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sarınay yaptı. Oturumda Prof. Dr. Mehmet Şahingöz “Kafkasya’da Rus ve Ermeni Mezalimi” konusunu, Prof. Dr. Hikmet Öksüz “Diasporanın Ermeni Kimliğini Ayakta Tutma Aracı:

        Propaganda” konusunu, Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran “Uluslararası İlişkiler Açısından Ermeni Meselesi” konusunu, Dr. Bahadır Bumin Özarslan “Uluslararası Hukuk Açısından 1915 Tehciri” konusunu anlattı.

         

        [gid]78[/gid]


Türk Yurdu Nisan 2015
Türk Yurdu Nisan 2015
Nisan 2015 - Yıl 104 - Sayı 332

Basılı: 10 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele