Türk Dünyasında Birlik Arayışları

Ekim 2015 - Yıl 104 - Sayı 338

         

        İmparatorluk’un çöküş yıllarında aydınların en büyük ıstırabı ve arayışı, birliğimizi sağlayacak bir güç bulmaktı. İlk akla gelen, “Hepimiz Osmanlı vatanında yaşadığımıza göre Osmanlılıkta birliği sağlayabilir miyiz?” ümidiydi. İkinci arayış, “en azından Osmanlı’yı oluşturan Müslümanlar arasında birlik sağlayamaz mıyız” şeklinde oldu. Fakat Avrupa’da yükselen milliyetçilik akımı, Osmanlı’nın Müslüman ve Müslüman olmayan milletlerini bir arada tutmaya yetmedi. Son çıkış yolu, geri kalan Türklerin kendi kaderlerine sahip çıkması ve yeryüzündeki diğer Türklerle yeni bir birlik oluşturması anlamında Türkçülük oldu. İkinci Meşrutiyet, fikir akımlarının kısa özeti olan bu durum, en gerçekçi yoldu ve birliğin oluşturulması yeni bir inşa projesiydi. Bu anlamda, önce İstiklal Savaşı ile kurtarılan vatan topraklarında Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Sonra zorlu bir mücadele başladı. Hatta bu mücadele, çoğu zaman “bir takım eller” vasıtasıyla engellendi. Buna rağmen tarih Türklere yeni bir sayfa açtı ve 1989’dan sonra yeni Türk devletleri bağımsızlıklarını kazandı. O günlerden beri, Türkler arasında gerçekçi birlik arayışları devam ediyor. Türk Yurdu, bu arayışı bir ülkü olarak benimseyen ve fırsat buldukça gündemde tutmaya çalışan bir yayın çizgisi sürdürüyor. Türk Ocakları, 3 Ekim Türk Dünyası Günü dolayısıyla etkinliklerle konuyu gündemde tutmaya çalışıyor. Bu ay, dergimizin özel dosyasını “Türk Dünyası Penceresinden” başlığı ile birlik arayışlarına katkı olması için ayırdık. Dosya editörümüz Prof. Dr. Fatma Açık, Türk dünyasından yazarların yazılarına yer vererek ilgiyle okuyacağınız güzel bir dosya hazırladı. Kendisine ve yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

         

        Bu ay, dikkatinizi çekmek istediğimiz iki konu daha öncelikli. Birisi Moğolistan’da TİKA desteği ile ÖtükenDestanı’nın izini aramak için sürdürülen kazı programı. Bu programın basın ve tanıtım gezisine dergimiz adına Yazı İşleri Müdürümüz Dr. İbrahim Atabey ve İstanbul Şube Başkanımız Dr. Cezmi Bayram katıldılar. Gezi ile ilgili değerlendirmelerini ilgiyle okuyacaksınız. Bu konuda Zaman Yolcusu programında Ahmet Yeşiltepe hazırladığı belgeseli yayımladı. Türklerin izinde bizlere çok güzel eserler sunan değerli yapımcıyı bu vesileyle tebrik ediyoruz. İkinci konu değerli dava adamı Lütfü Şehsuvaroğlu’nun yazdığı Kafes adlı eserin sinemaya aynı adla uyarlanması ve Ekim itibarıyla gösterime girmesi. Film, 50 yaş üstü neslin bizzat içinde yaşayarak bir kısmına yakından şahit olduğu bir dönemin, ilk defa ülkücüler kötülenmeden anlatılması bakımından çok önemli. 12 Eylül Darbesi ve öncesinde yaşanan olayların, son zamanlarda sıklıkla sanat eserlerine yansımaya başlaması sevindirici. Türklüğü savunmaya ve yükseltmeye kendisini adamış 80 öncesi ülkücülerinin acıklı hikâyesini, yeni nesillere mutlaka anlatmalıyız. Buna vesile olan bütün kalem erbabına ve sanatçılara teşekkürü borç biliriz. Hep söylediğimiz gibi “Marifet iltifata tabidir.”.

         

        Türkler arasında birlik sağlanması elbette dünyanın gidişini değiştirecektir. Birlik sağlamak büyük düşünceler, emekler, fedakârlıklar ister; düşman karşısında ferasetli olmayı gerektirir. Yüzyıllardır dünya üzerinde Türklerin ve akrabalarının yaşadığı acılar hâlâ devam ediyor. Kırım, Irak, Suriye, Doğu Türkistan başta olmak üzere acıları ve ıstırapları devam eden Türk beldelerinin sancısı paylaştıkça azalır. Paylaşımlarınızı sadece Ramazan Ayı veya Kurban Bayramı’na bırakmadan devam ettirmeniz dileğiyle bütün okuyucularımıza saygılar sunuyorum. 


Türk Yurdu Ekim 2015
Türk Yurdu Ekim 2015
Ekim 2015 - Yıl 104 - Sayı 338

Basılı: 10 TL

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele