Milletin Gönlündeki Şehitlik Mertebesi “Vatan Sağolsun”

Ağustos 2010 - Yıl 99 - Sayı 276

                    24 Haziran 2010’da Türk Ocakları Genel Merkezi kendi internet sitesinde, “Milletin Gönlündeki Şehitlik Mertebesi “Vatan Sağ Olsun” başlıklı, son günlerde artan terör olaylarına ilişkin bir “Belge Haber” yayımladı. Daha çok olayların içinde yer alan şehit yakınlarının duygu ve düşüncelerine yer verilen haberde, “19 Haziran 2010 tarihinde Şemdinli’de hain bir terör saldırısında şehit düşen askerlerimiz hepimizi perişan etti.  Baba ocaklarına ateş düştü.  Anaların yürekleri dağlandı. En çok da eşlerini, evlatlarını, anne ve babalarını yaraladı.  Ateş düştüğü yeri yakar ama bu yanan yerden çıkan ibretlik duruş herkesin yüreğini titretti. Şehitlerimizin haberleri baba evlerine ulaştığı andan itibaren dökülen gözyaşları arasında, yiğit insanların tok sesleri kulaklarımızda yankılandı. Bir kez daha şahit olduk, bu milletin neden büyük olduğuna.” diyerek sağduyunun ve onlara duyulan minnettarlığın altı çizildi.

         

                    Haberde “Üstelik teröristlerin, Kürtlerin sözde haklarını elde etmek bahanesine rağmen, Kürt kökenli insanlarımızın şehitliğe ve bayrağa gösterdikleri hassasiyet, nasıl bir millet bütünleşmesi içinde olduklarını gösterdi. İstanbul’da askerî servis aracına yapılan kalleşçe bir saldırıda şehit düşen uzman çavuş Mehmet Çağlar Bölük’ün eşi Elif öğretmenin feryadını herkes ibretle zihnine kazımalıdır: “Ben de Kürt'üm, size mi kaldı hakkımızı savunmak, bu bayrak inmesin hiç?” Bu sözlerle, aynı ülkenin insanı olmak vurgulandı.

         

                  Belge Haber’de, ateşin düştüğü yer tespit ediliyor: Yürekler, gönüller… Geride kalan eşler, evlatlar, anneler, babalar her şehit haberinde yürekten yaralanıyorlar. Gönüllerine kor ateş düşüyor. Buna rağmen gösterdikleri dirayet ve büyüklük herkesi şaşırtıyor. İşte bu büyüklük; milletimizin büyüklüğü, millet olmamızın sırrı, Türk olmanın toplum vicdanında muhafaza edilen kodlarıdır.

         

         

                    İsimler, memleketler ülkenin dört bir yanından:Hakkâri’nin Şemdinli ilçesindeki terörist saldırıda şehit düşen askerler Piyade Onbaşı Mustafa Kayın (Edirne-Keşan), Piyade Erler Mutlu Saydam (Muş), Mehmet Ali Tosun (Aydın), Oğuz Yelken (Edirne-Uzunköprü), Sabahattin Derin (Muğla-Milas), Ramazan Erdem (Zonguldak-Ereğli), Elas Esendere (Kahramanmaraş-Göksun), Hüseyin Köksal (Ankara), Süleyman Ballan (Konya) ile bölgede yürütülen operasyonda araziye döşenen patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Ömer Kara (Mersin-Tarsus) ve Jandarma Çavuş Yusuf Pazar (Ankara-Kazan) Ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun.”   

 

 

 

 

Bu Milletin Evlatları Vatana Haklarını Canlarıyla Ödüyorlar.

Şehitlere İse Bu Millet Haklarını Bağrına Basarak Ödeyebilir.

 

 

                    Şehit Ailelerinin Aşağıda Yer Alan İbretlik Sözleri Hiç Unutulmasın!

                    “20 Tane Oğlum Olsa 20'sini de Vatan için Veririm!”

         

                    Elazığ’da şehit olan Jandarma Komando Onbaşı Selçuk Gökdağ, 21 yaşındaydı. Aile, dört aylık asker olan oğullarını çocukluk resimlerine bakarak anıyor. Baba Kemal Gökdağ, “20 tane oğlum olsa 20’sini de vatan için veririm. Vatan için benim oğlum ölsün, ona şehit derim, şehit babası olurum, gurur duyarım.”

         

                    “Oğlum En Güzel Babalar Günü Hediyesini Verdi...”

         

                    Şehit evlerinde acı, gerekirse yine şehit verileceğine dair “kararlılık” ve “terör sorununu hâlâ bitiremediği için” hükümete yönelik öfke vardı.  Şehit Piyade Er Sabahattin Derin’inMilas-Muğla’da yaşayan babası Yaşar Derin, “Oğlum bana, verilebilecek en güzel Babalar Günü hediyesini verdi; beni onurlandırdı.” dedi.

         

                    20 yaşındaki Komando Er Mustafa Kayın’ın kamyon şoförü babası Süleyman Kayın da Babalar Günü’nde “en güzel hediye”yi aldığını söyledi. 

         

                    Şehit Topçu Er Oğuz Yelken, memleketi Edirne'nin Uzunköprü İlçesi'nde, yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı törenle uğurlandı. Babası, 60 yaşındaki İlyas Yelken ise “Bu vatana oğlum feda olsun; onları sevindirmeyeceğim, ağlamayacağım.” dedi. 

         

                    Şehit Er 21 yaşındaki Mehmet Ali Tosun’un Aydın’ın Tepecik beldesinde yaşayan babası Abdullah Tosun, son olarak Regaip Kandili gecesi konuştuğu oğlunun sürekli şehit düşmekten söz ettiğini anlattı: “Hep ‘Ben şehit düşebilirim. Bir daha evimize dönemeyebilirim. Hepiniz Allah’a emanet olun. Benim için bol bol dua edin.’ diyordu.”

         

                    Şehit Piyade Er Yaşar Derin’in annesi Melek Derin, oğluyla en son 12 Haziran’da konuşmuş: “Oğlum ‘Anne, şimdi menemen yaptık, kızartma yaptık, yiyoruz. Bu son yemeğimiz mi olur bilmiyorum. Kardeşim Ufuk otomobil istiyordu. Mutlaka alın. Senin de kokunu özledim annem.’ dedi...”

         

                    Şehit Er Ramazan Erdem’in annesi, o dört yaşındayken ölmüş. Hem anne hem babalık yapan Mustafa Erdem, “Bugün yanımda olmasını, aramasını isterdim.” diye konuştu.

         

                    Piyade Er Mutlu Saydam’ın cenazesi, Sakarya’nın Arifiye ilçesinde 2 bin kişinin katıldığı törenin ardından toprağa verildi. Terhisine 56 gün kala şehit olan Mutlu Saydam, Sakarya’nın 117’nci şehidi.

         

                    Şehit Çavuş Yusuf Pazar ise Ankara’nın Kazan ilçesinde toprağa verildi. Törene Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı. Yusuf Pazar, Kazan’da iki yıl önce hazırlanan şehitliğe defnedilen ilk şehit oldu.

         

                    Piyade Er Süleyman Ballan’ı dün memleketi Konya’da yaklaşık 10 bin kişi son yolculuğuna uğurladı. Cenazede  “Askere uzanan eller kırılsın!”, “Hepimiz askeriz, PKK’ya yeteriz!”, “Kahrolsun PKK!” sloganları atıldı.

         

                    Şemdinli'de mayın tuzağında şehit düşen Uzman Çavuş Ömer Kara'nın cenazesi ise Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Hacıhamzalı köyünde toprağa verildi. Şehit için düzenlenen törende şehidin babası Mehmet Kara, terörün artık durdurulması gerektiğini söyledi.

         

                    Şemdinli'de şehit olan askerlerden Er Elhas Esendere, memleketi Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine bağlı Eriçek kasabasında gözyaşlarının sel olduğu törende şehit erin babası Çavuş Esendere, diğer oğlunun da Çukurca'da uzman çavuş olduğunu söyledi.

         

                    Sınıra giden Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a, "Beni o tepeye geri gönderin." diyen Şemdinli gazisi Volkan Demir’in anne ve babası gözyaşı döküyor: “Bizi ilk kez ağlattı, o da gururdan.”

         

                    Türkiye, teröre kurban verdiği 11 şehidine ağladı. Babalar gününde acı haberi alan şehit babaları, “Bugün bizim için artık acılar günü. Kanı durdurun!” diye isyan etti.

         

                    Şehit askerler için ülkenin dört bir yanında protesto gösterisi düzenlendi. Son yolculuklarına uğurlanacakları memleketlerinde cenazeleri karşılayan on binler, birlik mesajı vererek teröre lanet yağdırdı. Ayrıca birçok ilde “Şehitleri Anma ve Teröre Lanet Mitingi” düzenlendi.

         

         


Türk Yurdu Ağustos  2010
Türk Yurdu Ağustos 2010
Ağustos 2010 - Yıl 99 - Sayı 276

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele