Tişörtünü Kendin Yap

Mayıs 2010 - Yıl 99 - Sayı 273

   Havalar ısınmaya, kalın giysilerin yerini daha ince giysiler almaya başladı. Tişört, yazın insanların en çok tercih ettiği giysilerin başında geliyor. Tişörtün kumaşı, işçiliği, baskı kalitesi, doğallığı, üzerinde kullanılan boyalar ve geçirgenliği, ürünün satılmasındaki en büyük etkenlerdir. Ürünün satılmasında veya insanlar tarafından beğenilmesinde belki de bunlardan daha önemli olan tişörtün önünde veya arkasındaki yazılardır. Daha önce bu köşede de üzerinde durulduğu gibi Türkiye’de, üzerinde Türkçe yazı yazmayan yabancı yazı yazılan tişörtler daha çok satılıyor. İnsanlar, sebepsizce yabancı yazılı olana yöneliyorlar, hem de çoğu zaman satın aldıkları tişörtün üzerindeki yazıların anlamını bilmeden. Tişört üreticilerine ürünlerinizin üzerine niçin Türkçe yazılar yazmıyorsunuz dediğimizde, Türkçe yazı yazılmış tişörtlerin satılmadığı cevabını alıyoruz.
 

             Fakat son birkaç yıldır bazı büyük firmaların İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerin isimlerini tişörtlerin üzerine yazmaya başladıkları görülmektedir. İnternette rastladığım “tish-o” adlı bir sitede de tişörtlerin üzerine Türkçe yazılar yazılmaya başlandığını gördüm. Tish-o, aynı zamanda Türkiye’nin ilk online tasarım markası imiş. Ben bir dilci olarak “tish-o” adını pek beğenmedim ama tişörtlerin üzerine yazılan Türkçe yazıları beğendim. Tish-o adı ve buradaki ürünlerle ilgili tish-o yönetimine bazı sorular sordum ve şu cevapları aldım:

         

        1. Tish-O adı nasıl kondu ve ne anlama geliyor?: Kelime anlamı yok. Jenerik ve tişörtü andıran bir kelime olması amacıyla seçildi. Kullanıcılarımız artık satın aldıkları ürünü tish-o olarak adlandırıyorlar ve tişört kelimesinin yerine kullanıyorlar: "Tish-o'mu aldım., Tish-o'm çok güzel olmuş.”.

         

        2. Üzerinde Türkçe yazılar yazılmış olan tişörtlerin satılma oranı nedir?:  İngilizce ve Türkçe karşılaştırıldığında yüzde 90 Türkçe tercih ediliyor. Zaten Türkçe tişörtlerin yaygınlaşmasında tish-o'nun çok büyük katkıları oldu. Biz kurulmadan önce (2007 öncesi) hemen hemen bütün satılan tişörtlerde İngilizce yazılar vardı.

         

        3. İnsanlar yabancı yazılıları mı, Türkçe yazılı olanları mı tercih ediyorlar?: Türkçe yazı taşıyanları daha çok tercih ediyorlar. Bunu dilimizi bir sahiplenme olarak görüyorlar ve Türk üretimi olduğundan da emin oluyorlar. Ayrıca giydikleri tişört yazısını herkesin anlamasını istiyorlar. Çünkü üzerindeki yazı kendilerini ifade ediyor. Bunun için de ayrıca Türkçe tercih ediyorlar.

         

        Sitede tişört dizaynları ile ilgili kategoriler var. Bunlardan ilki Atatürk ve Türkiye. Burada tişörtlerin üzerine “Anıyoruz, Daima Kalbimizdesin, İzindeyiz, Türkiye, Türkiyem”; Sevgili Tişörtleri kısmında “Rakı Balık, Kuru Fasülye Pilav, Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş, Dikkat Bebeğimin Annesi, Dikkat Bebeğimin Babası, Bu Aşkta U-Dönüşü Yapılmaz, Karşıdan Gelen Aşk’a Yol Ver, Aşk’a Yol Ver, Bu Aşk’ta Panik Yok, Kontrolsüz Aşk Geçidi, Aşk Engel Tanımaz, Dikkat Yüksek Derece Aşk”; Hamile tasarımları kısmında “Dikkat Şehiriçi Bebek Taşıyorum, Bekliyoruz, Yapım Aşamasında, Dikkat bebek Var, Beni Buradan Çıkarın, İki Canlı”; Doğum Günü kısmında “Niye Doğdun Bizi Masrafa Soktun, İyi Ki Doğdun”; Duvar Yazıları kısmında “Dikkat Göbek Var, Takıl Bana Hayatın Kararsın, Hadi Biraz Empati Kuralım, Eğer Telefon Çalmazsa Bil Ki Benim, Anlat Anlat Ben Seni Dinliyorum, Dikkat Arıza Var, Bebeğinizin Altına Yapmasını İstemiyorsanız Çevirin Üstüne Yapsın, Herkes İyiliğimi İstiyo Ama Vermiyecem İşte, Ateşimi Söndürmek Tehlikeli Ve Yasaktır” gibi Türkçe ibareler var. Bu Türkçe ibarelerin tişörtlerin üzerine yazılması sevindirici bir durum. Bunda belki de tişörtlere basılacak yazıların müşteriler tarafından seçilmesi de etkili olmuş olabilir. Sebep her ne olursa olsun, tişörtlerin üzerinde Türkçe yazılar görmek çok güzel bir duygu. Her ne kadar adını beğenmesem de “tish-o” yönetimini kutluyorum.

         

 

 
          
 
 
 

Türk Yurdu Mayıs 2010
Türk Yurdu Mayıs 2010
Mayıs 2010 - Yıl 99 - Sayı 273

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele