Millî Mücadelenin Kahramanlarına Selam Olsun

Mayıs 2014 - Yıl 103 - Sayı 321

        Tarih milletlerin yoğrulduğu bir alandır. Milletler tarih içinde yaşadıklarıyla şekillenir. Yaşanan önemli olaylar milletlerin hayatında izler bırakır ve o milletin geleceğini etkiler. Bu olaylar bazen zaferler bazen mağduriyetler şeklinde karşımıza çıkar. Türk tarihi bu bakımdan son derece zengindir. Türk karakteri bu zenginlik içinde oluşmuştur. Mesela Ergenekon bir destan halinde çok eski tarihlerden beri Türkler için ibretlik bir semboldür. Bu sembolde hem mağduriyet, hem de zaferle taçlanan büyük bir başarı vardır. Başarının sırları arasında bütün Türklerin yol gösterici bir lider etrafında seferber olmaları ilk sırada yer alır. Türkler için yol gösterici bir bozkurt bir başbuğ olur ve Ergenekon’dan çıkış mümkün olur.

         

        Türk tarihinin Ergenekon benzetmesi yapılabilecek dönüm noktaları vardır. Bunlardan birisi de Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı devletinin yıkılması ve vatan topraklarının işgal edilmesidir. İşgal o kadar öldürücüdür ki, beş asırlık Türk başkenti İstanbul dâhil olmak üzere Anadolu’nun her köşesini kaplamıştır. Tıpkı Ergenekon gibi… Genç nesillerin bu ağır mağduriyeti çok iyi anlaması ve hiç unutmaması gerekir. Özellikle Batılı güçlerin desteği ve teşvikiyle 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkan Yunan kuvvetleri, bütün Ege bölgesinde ve Sakarya nehri boyunca iç Anadolu’ya doğru Polatlı’ya kadar ilerledi. Bunun sonucunda Türkün ateşle imtihanı en kritik noktaya ulaştı. Topyekûn bir varlık yokluk mücadelesine ihtiyaç vardı. Anadolu’nun her köşesinde bu mücadele için hareketler başladı. 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkması bu mücadelenin dönüm noktası oldu. Türkleri Ergenekon’dan çıkartacak Bozkurt artık iş başındaydı.

         

        Türk milleti için uzun ve meşakkatli bir mücadele gerekti. Bu mücadelenin her anı ve her adımı şanlı bir tarih oldu. Türk Yurdu olarak mayıs sayımızda bu cephelerden birisini sayfalarımıza taşıdık. Kastamonu Valiliği’nin başlattığı bir projeyle ülke gündemine taşınmaya çalışılan “İstiklal Yolu” konusunu bilimsel araştırma ve değerlendirmelerle sizlere sunmak istedik. Projede İstiklal Yolu, İnebolu Türk Ocağı binasından başlayarak Ankara’ya kadar uzanıyor. Türk Ocakları olarak bu projeye destek olmayı her yönden bir görev olarak kabul ediyoruz. Türk gençleri hem Millî Mücadele’yi hem de Türk Ocaklarını çok iyi anlaması gerekli. Bunun için yazarlarımız, şubelerimiz, okuyucularımız ve gençlerimiz aynı duygular ve düşünceler içinde bu hizmete katkı sağlamalı. Zaten bunu başarabildiğimiz için 103 yıldır ayaktayız ve gelişerek hizmetlerimizi sürdürmeye kararlıyız.

         

        3 Mayıs, Türkçüler için acı hatıralarla dolu olmakla birlikte bugün acıyı bal eyleyip “Türkçülük Günü” olarak kutluyoruz. Selam olsun Türklük uğruna canını ve istikbalini feda eden ülkü devlerine… Dünün alperenlerine, bugünün ülkücülerine…


Türk Yurdu Mayıs 2014
Türk Yurdu Mayıs 2014
Mayıs 2014 - Yıl 103 - Sayı 321

E-Dergi: Ücretsiz

Sayının Makaleleri İncele