Türk Yurdu Mayıs 2020

Mayıs 2020 - Yıl 109 - Sayı 393

Türk Yurdu’nun Saygıdeğer Okuyucuları,

Dergimizin son sekiz sayısının “takdim” başlıkları bile Türkiye’nin, Türk milletinin nelerle uğraştığı, hangi badireleri atlattığı konusunda bir fikir verecektir:

“Eylül: Acılar, Kayıplar ve Umutlar” (Eylül 2019), “Türklüğün Kaderi: Merhamet ve Âleme Nizam” (Ekim 2019), “Türkiye’nin Sarmaldan Kurtulma Mücadelesi” (Kasım 2019), “Millî Mücadele ve Ankara” (Aralık 2019), “Doğu Türkistan, Batı Türkistan, Güney Türkistan ve Türkiye” (Ocak 2020), “Biz, Hep Birlikte Türk Milletiyiz” (Şubat 2020), “Türk Milleti Sorumluluk Sahibidir” (Mart 2020), “Evde Kal Türkiye, Bunları da Aşacağız!” (Nisan 2020).

Türk milleti, tarih boyunca bir mücadele içinde olmuştur. Coğrafya ve afetlerle olanların dışında Çinli, Rus, Yunan, İngiliz, Fransız, İtalyan, Bulgar, Rum, Arap, Fars gibi milletlerle ve bunların devletleriyle yüzyıllar boyu mücadelemiz olmuş ve bir kısmıyla hâlâ devam ediyor. Dışarıda düşman bulamayınca birbirimize düşmüşüz, şimdi zaman zaman yaşadığımız gibi.

“Coğrafya kaderdir.” sözünü biraz genişleterek coğrafyamızın, yaradılışımızın, tarihimizin bize yüklediği sorumluluğun gereğini yerine getirecek ve Bilge Kağan’ın Orhun Anıtları’nda dediği gibi gece uyumayacağız, gündüz oturmayacağız; açları doyuracağız, çıplakları giydireceğiz; başlıya baş eğdireceğiz, dizliye diz çöktüreceğiz. Bunlar için bize güç veren olaylar yaşadık. 3 Mayıs 1944 tarihi, bunlardan biridir. 3 Mayıs, Türk milletinin Türkçüler tarafından uyandırılma günüdür. Bu günü Türkçülere armağan edenleri rahmetle anıyoruz. 3 Mayıs Türkçülük Günü Kutlu Olsun!

Bu sayımızda, dünyanın savaştığı korona virüsü salgını konulu yazılara ağırlık verdiğimiz bir dosya hazırladık. Emeği geçen yazarlarımıza teşekkür ederiz. Bir teşekkürümüz de bu salgınla mücadeleyi canları pahasına yürüten bütün sağlık çalışanları, hemşireler ve doktorlarımıza olacak. Kapağımızı da onlara sunuyor; Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, kendimizi Türk hekimlerine emanet ediyoruz.

Her alanda şehit vermeye devam ediyoruz: cephede, hastanede… Hepsine minnettarız, haklarını helal etsinler!

Önümüzdeki sayılarda buluşmak üzere…