15 Temmuz 2016 Büyük Bir Badireydi Ama...

Temmuz 2021 - Yıl 110 - Sayı 407        Saygıdeğer Türk Yurdu Okuyucuları,

        Türkiye, 15 Temmuz 2016 tarihinde büyük bir badire atlattı ve hâlâ bu badirenin kalıntılarını temizlemekle meşgul. Başlıktaki “ama” ile kastettiğimiz de devamında kurulan cümlelerin ülkemiz için faydalı mı zararlı mı olduğu konusunda oluşan şüphelerdir. Bu şüpheyi ortadan kaldırmak için, “15 Temmuz Kalkışması”nın sahipleri ve mensuplarından olduğu düşünülenler hakkında gerekli işlemlerin tamamlanması; ayrıca buna benzer farklı yapılanmaların da mutlaka önünün kesilmesi gerekmektedir. Aksi hâlde Türk milleti, içindeki burukluğu nasıl atacaktır? Tarihte, mensubu tankın önüne yatan kaç millet vardır? Bunun bir karşılığı olmalı, beklentisi ve sonucu göz önünde bulundurulmalıdır. “Büyüklerimiz gerekeni yapıyordur.” cümlesiyle işin içinden sıyrılamayız. 

        Her sayıda değindiğimiz gibi, Türk dünyası kanamaya devam ediyor: Afganistan, Doğu Türkistan, Irak, Suriye, Kırım, Batı Trakya, Karabağ… Bu liste, bizi ilgilendiren topraklarla birlikte uzar gider. Dikkat edilirse bu topraklar Türk toprağı; aynı zamanda burada yaşayanlar Müslüman. Bu kanı, sadece güçlü bir Türkiye durdurabilir. Güçlü bir Türkiye, Türk devletleri ve İslam devletleri ile sıkı bir bağ ile bağlanıp her alanda işbirliği yapmakla mümkündür. Gelişmeler değerlendirildiğinde, bunun İslam dünyası ile sağlıklı ve güvenilir bir şekilde olmayacağı ortaya çıkıyor. Kime güveneceğiz? Elbette, Türk devletlerine! Şu anda tam bağımsız yedi Türk devleti var. Bu devletler bir araya gelecek ve başlıkta geçen “ama”sız cümlelerle önce Türklüğün sonra insanlığın faydasına işler yapacaklardır. Bunu umuyoruz, buna inanıyoruz, bunu görmek istiyoruz.

        Bu sayımızda, Mayıs ayında kaybettiğimiz Emine Işınsu Öksüz hakkında bir dosya hazırladık. Yazarlarımıza teşekkür ederiz.

        Gelecek sayılarda buluşmak üzere sağlıklı ve kutlu günler dileriz.

        Dr. İbrahim ATABEY