Türkiye’nin Sarmaldan Kurtulma Mücadelesi

Kasım 2019 - Yıl 108 - Sayı 387        Türkiye, bulunduğu coğrafyayı en yakın tarihle 11. yüzyıldan beri yönetmenin sorumluluğu ve zorluğu altında mücadelesini sürdürüyor. Bu mücadele, sınırlarımızın hem içinde hem de dışında olması bakımından önemlidir. Bu sayımızda, Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz ve Şeref Başkanı Nuri Gürgür’ün bu konuyla ilgili değerlendirmelerini okuyacaksınız. Ayrıca, geçen sayımızda başladığımız, Şemsettin Küzeci’nin “Irak’ta yayımlanan Türkçe Dergiler” başlıklı yazı dizisi de, sınırlarımız dışındaki parçamız ile ilgili olmak bakımından önemlidir. Yazı dizisi olarak başlattığımız “Türk Dünyası Edebiyatından Okumalar”ın üçüncüsünü de bu sayımızda okuyabilirsiniz.

        Türkiye dışındaki Türk dünyası, ilgi alanımız içindedir. Nazarbayev, Kazakistan’ı bağımsızlık sürecinde yönetti ve görevini yakın zamanda devretti. Onun döneminin değerlendirmesini Ömer Kara’nın yazısında okuyacaksınız.

        Sayılarımızda söyleşilerin yer almasına gayret gösteriyoruz. Bu sayımızda, Adnan Şenel’in “Türk Dünyası Müziği” nin yüz akı İrfan Gürdal ile yaptığı söyleşiyi bulacaksınız.

        Dergimizin sürekli yazarlarından Prof. Dr. Mevlüt Uyanık “Gençlik ve Zihin Problemleri”, Prof. Dr. Milay Köktürk ise “Dilin Kullanımı” konulu yazılarıyla bu sayımıza da değer kattılar.

        Türklük, bu yıl içinde birçok sevdalısını kaybetti. Ahıska Türklerinin yaşadığı zulmü ömrü boyunca her türlü zeminde anlatan Yunus Zeyrek Hoca’mızı Kasım ayı içinde kaybettik. Zeki Gürel Hoca’mız, bu sayımızda onu anlattı.

        Dosyalarımızı yayımlamayı sürdürüyoruz. Bu sayımızın dosya konusu, Türk dünyasının büyük yazarı Cengiz Dağcı. Dosyayı, Mustafa Çetin dostumuz hazırladı; Prof. Dr. Alev Sınar Uğurlu, Prof. Dr. Selçuk Kırlı, İsa Kocakaplan yazıları yazdı.

        Ülkemizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefat yıldönümünde rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

        Önümüzdeki sayılarda buluşmak üzere…