Kültür Yolu Turizmine Yeni Katkılar: Sultanlar Yolu, Sufi Yolu, Surre Yolu

Mart 2019 - Yıl 108 - Sayı 379        Osmanlı İmparatorluğu’nun bizlere bıraktığı çok somut olan mirası eksikleri olsada korumaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra yarı somut olarak gözüken yollar, kaldırımlar ve menziller koruma altında değil gibi. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaptığımız yürüyüşlerde üzülerek eski Osmanlı kaldırımlarının yok olduğunu görüyoruz. Balkanlar’da olan Osmanlı kaldırımları Roma yolları adı altında korunuyor. 

        10 yıl önce geniş bir projenin ilk halkası olarak 1. ve 2. Viyana seferlerini ve Balkanlar’daki Osmanlı menzillerini temel alan bir yürüyüş rotasını Sultanlar Yolu adı altında başlattık. Rotamız yeni güzergâhlarla gelişerek bugün 9 ülkede yürüyen kişilerin Osmanlı Türk kültürü ile temas etmesini sağlıyor. 2 yıl önce gelen taleplerin çokluğu üzere Sultanlar Yolu’nun Sefer Yolu güzergâhını bisiklet rotası olarak kullanıma açtık. 

        Sultanlar Yolu Avusturya, Viyana’dan başlıyor ve Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye ulaşıyor. İstanbul Süleymaniye Camii’nde sonlanan yürüyüş ve bisiklet rotası tarih, kültür ve doğayı harmanlıyor.  

        Kanuni Sultan Süleyman’ın ayak izlerini takip eden bir uluslararası uzun menzilli doğa ve tarih yürüyüş parkuru hazırlandı.  Bu parkur Birinci ve İkinci Viyana sefer güzergâhlarını takip ederek Viyana’dan İstanbul’a kadar uzanıyor. Kanuni Sultan Süleyman 1529 yılında ilk defa Viyana’yı almayı denedi fakat başarısız kalınınca 1532 yılında ikinci bir teşebbüs oldu, ama tam anlamıyla bir sefer ve savaş olmadı.

        1683 yılındaki Kara Mustafa Paşa emrindeki ordular yeniden Viyana’yı almaya teşebbüs etmiş olsalar da yine başarı elde edilmemiştir. Kanuni Sultan Süleyman otağını bugünkü Viyana yakınındaki Simmering köyüne kurmuştur. Otağın bulunduğu yere daha sonraları Habsburg hanedanı tarafından bir şato yapılmıştır Schloss Neugebaude. Şato Schloss Neugebaude günümüzde kültürel merkez olarak hizmet vermektedir Simmering’de başlayacak olan yolculuğumuz Avusturya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan’ı geçerek Türkiyede Süleymaniye Camii’ni ziyaret ettikten sonra İstanbulda Topkapı Sarayı’nda sona erecektir.

        2009 yılında Sultanlar Yolu ilk test yürüyüşleri Sedat Çakır tarafından Viyana İstanbul güzergâhı üzerinde yapılmıştır.

        Sultanlar Yolu Girişimi, sürdürülebilir gelişmeye öncülük eden ve kültürel mirası koruyan bir kültür turizmi güzergâhıdır. 2009 yılında başlayan ağ, Avusturya Viyana’dan başlayıp İstanbul’da sonlanan 2300 km.’lik bir güzergâhı içerir. Yol - işaret çalışmaları tamamlandığında, Sultanlar Yolu Avusturya, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’yi de içine alarak 9 ülkeden geçecektir. Dünyanın en önemli kültür yollarından biri olan Sultanlar Yolu, dünyanın her yerinden gezginleri bölgenin misafirperverlik ve saygı gibi geleneklerini yeniden keşfetmeye ve buna dâhil olmaya davet etmektedir ki böylelikle, daha refah, adil ve barışçıl bir dünyanın temelini oluşturacak ilişkiler ve kaynaklar gelişecektir.

        Biz de sizlerle birlikte bu zevkli yolculuğun Viyana’dan başlayan; Budapeşte, Mohaç, Belgrad ve Sofya üzerinden geçen; Kapıkule’den itibaren Türkiye sınırları içinde Edirne üzerinden devam eden ve Topkapı Sarayı bahçesinde bitecek olan bölümünü yaşayacağız. Bu sayede Roma döneminden beri varolan yer yer Via Militaris olarak anılan ve Osmanlı döneminde en şaşaalı dönemini yaşayan bu yolu yeniden tanıma imkânımız olacak. 4 yıl önce planımızın ikinci aşamasını hayata geçirmeye başladık. İstanbul ile Konya arası Surre Yolu’nun bir parçasını Sufi Yolu ismiyle yine doğa yürüyüşleri için elverişli bir hâle getirdik.  İngilizce ve Türkçe olarak rehber kitapları hazırlandı. 

        Sultanlar Yolu’na olan talep daha çok Hollanda, Belçika ve Almanya menşeiliydi Sufi Yolu ise daha çok ABD, Kanada, Güney Amerika ve Avustralya’dan çok sayıda doğaseveri Türkiye’ye yürümeye getiriyor. Sufi Yolu da Sultanlar Yolu gibi bir bisiklet rotası olacak 2019 ve 2020 yılında yapılacak çalışmalarla. 

        Türkiye’nin günümüzde yaşayan ve tarihte yetiştirdiği farklı yüzyıllarda yaşamış sûfî, şâir, âlim ve bilginlere ait mekânları yeniden canlandırmak, kültür ve inanç turizmi açısından farkındalık oluşturmak ve geçmişte sahip olduğumuz manevi değerlerimizi ve kültürel hazine zenginliğimizi gün yüzüne çıkarmak amacıyla tasarlanan Sufi Yolu İstanbul’dan başlayarak Konya’ya kadar Doğa yürüyüşcülerine, bisiklet ve kültürseverlere unutamayacakları bir macera sunuyor.

        Sufi Yolu üzerinde hâlen geleneklerine uygun yaşayan dergâhları göreceksiniz ve bunun yanı sıra yeni gelenekler oluşturan güzel insanlara denk geleceksiniz. Eskiye saygı ve yeniye ilgi duyduğunuz sürece her iki oluşumdan faydalanabilirsiniz.

        Osmanlı döneminde Kadim Hac yolunun bir parçası olan bu güzergâh uluslarararası teamüllere uygun olarak Grande Randonne tarzı işaretlenerek, yürüyüş ayrıntılarını içeren Türkçe ve İngilizce rehber kitaplar hazırlanmış, GPS verileri ve ayrıntılı haritası oluşturulmuştur.

        Yürüyüş Yolu’nun toplam uzunluğu 801 km’dir. Sufi Yolu Yürüyüş Yolu projesi, bölgeye 2014 yılından itibaren yapılan yürüyüş etkinlikleri sonucunda uluslararası bir ekip tarafından oluşturuldu.

        Sufi Yolu bisiklet güzergâhı 2019 ve 2020 yılları içinde yapılacak etkinlikler ile hazırlanacak ve rehber kitabı müteakibinde basılacaktır.

        Konya’dan sonra planımızın üçüncü aşamasını hayata geçirmeyi umut ediyoruz ve inanıyoruz ki Allah’ın izniyle gelecek yıllarda Halep, Kudüs ve Mekke Surre Yolu ile Viyana’dan başlayan ve İstanbul ve Konya ile devam eden büyük bir Osmanlı yolunun parçası olacak. 

        Toplam 10.000 kilometre civarında olacak bu rota ile isteyenler turistik amaçlı olarak isteyenlerde dinî amaçlı olarak hac farizesini yürüyerek veya bisikletle yerine getirebilecekler. 

        Benim şahsi kanaatimce yürüyerek yapılacak olan bir haccın tadı lezzeti ve manevi uyumu uçakla yapılan bir hac ziyaretinden çok ve çok fazla olacaktır. İstanbul çıkışlı bir hac kafilesi yürüyerek ortalama 115 günde Mekke’ye ulaşır ve 30 gün Medine ve Mekke’de hac farizesini yerine getirdikten sonra 260 günde yeniden İstanbul’a döner. Allah’ım hepimize bu kadim yolları yürüyerek hacca gitmeyi nasip etsin.

        Daha fazla bilgi için 

        www.sultanstrail.com

        www.sufitrail.com

        www.sufiyolu.com

        www.surreyolu.com

        Email: sufitrail@gmail.com

        Sedat Çakır whatsapp: 0031650890696