Uluslararası Günümüz İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları Bilgi Şöleni

Kasım 2016 - Yıl 105 - Sayı 351
        Türk Ocakları İstanbul Şubesi, İstanbul Üniversitesi ve Kartal Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla düzenlenen “Uluslararası Günümüz İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları Bilgi Şöleni” Kartal’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde 10-14 Ekim 2016’da gerçekleştirildi. Bilgi Şöleni’ne yerli ve yabancı pek çok akademisyen ve araştırmacı katılarak, İslam dünyasının çeşitli konuları hakkında tebliğler sundu. Üç gün süren Bilgi Şöleni’nin açılışına Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılarak bir açış konuşması yaptı. Bilgi Şöleni’nin ilk oturumunda önceki iki Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu ve Prof. Dr. Sait Yazıcıoğlu da bulunarak tebliğlerini sundular. Bilgi Şöleni’nde Türkiye, Azerbaycan, Afganistan, İngiltere, Suudi Arabistan, Kırgızistan ve Kazakistan’dan katılan araştırmacı ve akademisyenler tarafından 60 bildiri sunuldu. 

        Vatan Borcu Asla Bitmez

        Bilgi Şöleni’nin 10 Ekim 2016 tarihinde yapılan açılışında ilk konuşmayı düzenleme kurulu adına İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tekin yaptı. Prof. Dr. Tekin konuşmasında Bilgi Şöleni’nin düzenlenme sürecinden bahsetti ve emeği geçenlere teşekkür etti. İslam’ın birleştirici rolüne değinen Prof. Dr. Tekin, günümüzde yaşanan sorunların Müslümanların üzerine düşünerek çalışarak çözebileceğini bu Bilgi Şöleni’ni de buna bir katkı olarak düzenlediklerini ifade etti. Prof. Dr. Tekin, millete ve vatana olan borcun asla bitmeyeceğini, bu yüzden her daim çalışılması gerektiğini söyleyerek sözlerini sonlandırdı. 

        Bütün Beşeriyetin Selametini İsteyen Tek

        Milliyetçilik Türk Milliyetçiliğidir

        İkinci konuşmayı Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram gerçekleştirdi. Bayram, Türk Ocaklarının kuruluşundan beri İslam dünyasının meseleleriyle ilgilendiğini belirterek sözlerine başladı. Bilgi Şöleni’nin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Bayram, Türk milliyetçiliğinin dünyaya bakışı hakkında değerlendirmeler yaptı. Dünya üzerinde beşeriyetin selametini kendi selametiyle bir tutan başka bir milliyetçilik olmadığını ifade eden Bayram, Türk Ocaklarının tüzüğünde de ilk kurulduğu günden beri bunun yer aldığını söyledi. 

        Emperyalistler Ne Yapıyor Değil

        Biz Ne Yapıyoruz Diye Sormalıyız

        Türk Ocaklarının partiler üstü bir tavırla hareket ettiğini söyleyen Dr. Bayram, “Milletimiz için ne gerekiyorsa Türk Ocakları onu yapacaktır.” dedi. Dr. Bayram, “Emperyalistler ne yapıyor değil, biz ne yapıyoruz, neden Müslümanlar kullanılıyor.” sorusunu sormak gerektiğini ifade ederek Bilgi Şöleni’nin başarılı olması temennileriyle sözlerini sonlandırdı.

        Bayram’ın ardından kürsüye programın ev sahibi olan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz geldi. Öz, ülkemizin ve İslam dünyasının pek çok acılar yaşadığını ve bunların pek çoğunun Müslümanların Müslümanlara yaptığı olaylardan kaynaklandığını söyledi. Kerbela’yı, Başbağlar’ı, Şemdinli’yi, Gar Saldırısını, Maraş olaylarını ve pek çoğunu birlikte anmak birlikte değerlendirmek gerektiğini söyleyen Öz, “Bunlar bizim ortak acılarımızdır.” dedi. Böyle bir dönemde bu Bilgi Şöleni’nin çok önemli olduğunu söyleyen Öz, “Terör hangi kimlikle ve kime karşı yapılırsa yapılsın milletimize karşı yapılmıştır bizim meselemizdir.” dedi. Bilgi Şöleni’ne katkı sunan akademisyenlere ve emeği geçenlere teşekkür eden Öz sözlerini böylece sonlandırdı. 

        Başkaları Tartışırken Biz Neden

        İslam Dünyasının Sorunlarını Tartışmıyoruz?

        Öz’ün ardından Bilgi Şöleni’nin açılış konuşmasını gerçekleştirmek üzere programa katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye geldi. Son günlerin, son ayların en önemli toplantılarından birinin gerçekleştirildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Başkaları İslam dünyasının sorunlarını tartışırken neden biz tartışmıyoruz ve hangi gerekçeyle tartışmıyoruz. Bir sorun çözülecekse ve bir sorun varsa ki o sorun var, hep beraber onun tanığıyız. Onu oturup uygarca tartışmamız gerekiyor.” dedi.

        İslamiyet’in Adı Nasıl Olur da Terörle Anılır?

        Bir yıl önce Ankara’da Garı önünde yaşanan bombalı saldırıyı düzenleyenlerin İslam dünyasının ismini kullanan terör örgütleri tarafından yapıldığını sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, “O gün dedik ki, terörü bitirmek için bizden ne bekliyorsanız biz eliminden gelen her türlü şeyi yapmaya hazırız. Bugün bu toplantıyı düzenliyoruz. O terör gurupları kimdi, IŞİD denilen terör grubuydu. Yani kendisine Irak-Şam İslam Devleti adını veren, İslamiyet’i kullanan bir terör örgütüydü. Nasıl olur da İslamiyet sevgili peygamberimizin emek harcayarak, pek çok tehlikeyi göze alarak tebliğ ettiği, dünyayı aydınlattığı dinin adıyla bu yapılabilir?” ifadelerini kullandı.

        Yeni Kerbelalar Olmamalı

        Sorunların çözümü için birlik olmak gerektiğine vurgu yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Ön yargılarımızdan arınarak çözmeliyiz bu sorunu. Önyargılarla hareket edersek sorunları çözemeyiz. O açıdan bu toplantı çok ama çok önemlidir. Muharrem ayındayız, yas ayındayız, İslam dünyasının en derin yarılmalarından birini yaşadığımız aylardan birindeyiz. Sevgili peygamberimizin torunlarının Kerbela’da şehit edildiği bir aydayız. 10 askerimiz şehit oldu, bombayla. İnanç üzerinde, etnik kimlik üzerinden şiddet neye yarar, neye katkı verir. Türkiye üzerinde İslam dünyası üzerinde hesapların olanların hesaplarını güçlendirir. İnanç üzerinden siyaset olmaz, kimlik üzerinden, yaşam tarzı üzerinden siyaset olmaz. Bunun için bu toplantıya çok önem verdim” şeklinde konuştu.

        Kılıçdaroğlu yeni Kerbelalar olmaması için İslam dünyasının meselelerinin iyi irdelenmesi gerektiğini ifade ederek İslam dünyasının sorunları hakkında hazırladığı 13 soruyu tek tek okudu. Ardından programı düzenleyenlere teşekkür etti. 

        Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından İstanbul Şubesi tarafından, Prof. Dr. Mustafa Tekin, Belediye Başkanı Öz ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’na hediye takdim edildi. Hediye takdiminin ardından Bilgi Şöleni oturumlarına geçildi. 

        Üç gün süren Bilgi Şöleni’nde tarih, kültür, felsefe, siyaset, uluslararası ilişkiler, sosyoloji, ilahiyat gibi alanlarda, alanında uzman kişiler tarafından çeşitli meselelere dair tebliğler sunuldu.

        Çalıştaylarla Devam Edeceğiz

        Bilgi Şöleni’ni değerlendiren İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram, bu çalışmanın Türk Ocağı tarafından organize edilmiş olmasının çok önemli olduğunu söyleyerek, tarihten örnekler verdi. İlk İslam kongrelerinden birini İsmail Gaspıralı’nın topladığını ifade eden Dr. Bayram, Türk milliyetçilerinin her daim İslam dünyasının meseleleriyle ilgilendiğini, ilk Türkçülerden günümüze kadar bütün fikir adamlarının bu konu üzerine yazıp çizdiğini belirtti. Bu Bilgi Şöleni’nin bir adım olduğunu söyleyen Bayram, burada belirlenen temel konular üzerine çalıştaylar yapılacağını, paneller düzenleneceğini ifade etti.