“Gözyaşı”Nın Filmi Ne Zaman Çekilecek?

Şubat 2014 - Yıl 103 - Sayı 318        Son yıllarda, Osmanlı topraklarında acı çeken halklar deyince önce azınlıkları akla geliyor nedense. Louisville Üniversitesi tarih profesörü Justin Mc Carthy’e göre XIX. yüzyılın ikinci yarısından Cumhuriyet’e kadar Osmanlı topraklarında savaş ve zorunlu göçler sebebiyle hayatını kaybeden Müslümanların sayısı, Hristiyanların dört katı. Yine aynı tarihçi, Batılı tarihçilerin, zorunlu göç trajedisine sadece Hristiyanların cephesinden baktığına işaret ediyor.

         

        Elbette bu, Batılılar için doğal bir şey. Ama azınlıkların acılarına ortak olacağım diye kendi milletinin acılarına vakit ayırmamak bizim aydınlar açısından biraz tuhaf. Ermeni tehcirine hassasiyet gösterenler, Balkan savaşlarında yollarda kırılan Türklerden bahsetmiyor. 

         

        Yıllar önce Oskar alan bir film vardı. Sophie’nin Seçimi. Alman subayın iki çocuğundan birini seçmesini istemesi karşında, çıldırma noktasına gelen bir annenin, en sonunda ağzından çıkıveren “Küçük kızımı alın.” cümlesi ve bu tercihi yaptığı için bir ömür süren dramı hafızalara kazınmıştı.